Brexit znacząco wpłyną na transport ciężarowy towarów. Przepisy od grudnia 2022 r. mocno zmieniły się w tym zakresie. Przewoźnicy z Unii Europejskiej muszą dostosować się do nowych zasad przewozów na terenie Wielkiej Brytanii. Ta sama sytuacja dotyczy transportu z Polski. Wykonując  transport ciężarowy Polska Anglia warto wiedzieć jak wygląda w chwili obecnej transport ciężarowy Polska Anglia, by móc dostosować się do restrykcji oraz ważne jest posiadanie zasobu wiedzy o tym, jak przewieźć towar do Anglii.

Jak przewieść towar do Anglii?

Wielka Brytania od grudnia 2022 r. wprowadziła nowe przepisy, które wpływają na ograniczenie zakresu działalności przewoźników pochodzących z Unii Europejskiej. Zasady obejmują transport intermodalny, kabotaż, a także przewóz wszystkich towarów w ramach ruchu trójstronnego. Firma transportowa musi wiedzieć jak przewieźć towar do Anglii, ponieważ do tej pory, czyli przed 2022 r. zasady transportu odbywało się na podstawie przepisów umowy o handlu i współpracy, która obowiązywała od końca 2020 r.

Jednak brexit mocno zmodyfikował obowiązujące przepisy. Brytyjski rząd zmienił przepisy dotyczące transportu ciężarowego o charakterze międzynarodowym, które nie były doprecyzowane w umowie TCA. To w praktyce oznacza zawężenie zakresu swobód dla przewoźników z terenu Unii Europejskiej poruszających się na wyspach.

Kabotaż i zakaz transportu intermodalnego

Rozważając zagadnienie jak przewieźć towar do Anglii należy wiedzieć, że kabotaż po zmianie przepisów daje możliwość poruszania się z ładunkiem w ciągu siedmiu dni od momentu wjazdu do Wielkiej Brytanii w wymiarze dwóch transportów wewnętrznych. Z kolei mówiąc o zakazie transportu intermodalnego należy podkreślić, że przewoźnicy mogą wykonywać przewozy do Wielkiej Brytanii lub z jej terenu w całości tym samym pojazdem lub zespołem pojazdów, co oznacza, że łączenie różnych środków transportu nie jest możliwe, podobnie jak zespolenie dróg wykonywania przewozu.

Firma transportowa musi również dopasować się do pomocniczego prawa dostępu dla przewoźników pochodzących z terenu Unii Europejskiej w sprawie załadunku oraz rozładunku towarów w ramach transportu kombinowanego. Transport ciężarowy Polska Anglia zmienił się również pod względem ruchu trójstronnego, co oznacza, że przed brexitem frma transportowa z Unii Europejskiej, która posiadała licencje wspólnotową mogła udać się do Wielkiej Brytanii po towary, a następnie transportować je do państwa trzeciego. Od końca 2020 r. te zasady nie zmieniły się, jednak firmy i tak muszą posiadać zezwolenie, które zostaje wydane przez Europejską Konferencji Ministrów Transportu.

Czy potrzebne jest zezwolenie EKMT? Co to za dokument?

Planując transport ciężarowy Polska Anglia należy liczyć się z posiadaniem dokumentu EKMT. Jest to podstawa pozwalająca wykonać dowolną liczbę przejazdów pomiędzy krajami członkowskimi, które są zawarte na dokumencie. Każda firma transportowa musi posiadać odpowiednio wypełnione karnety imiennie wystawione na dane przewoźnika. Podczas transportu może zdarzyć się sytuacja, w której będzie trzeba pokazać dokumenty, dlatego najlepiej tego typu dokumenty posiadać w pojeździe. Dlatego zastanawiając się jakie zmiany nastąpiły na korelacji brexit a tiry, to właśnie taką zmianę warto mieć na uwadze, że dokument EKMT jest ważny przez rok i trzeba go systematycznie przedłużać. Aby to było możliwe na kolejny rok kalendarzowy należy złożyć odpowiedni wniosek.

Warto nadmienić, że za sprawą dokumentu EKMT firma transportowa może wykonywać nieograniczoną liczbę przejazdów, które będą odbywały się pomiędzy krajami członkowskimi. Każdy przedsiębiorca może wnioskować o przyznanie takiego zezwolenia. Oczywiście jest to możliwe w przypadku posiadania aktualnej licencji oraz wypisów z licencji, która jest adekwatna do pojazdów uprawnionych.

Dokumenty wydawane są przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a także poprzez Wojewódzki Inspektor transportu Drogowego. Wydanie certyfikatu jest odpłatne.

Transport ciężarowy Toruń – zaufaj profesjonalistom

Transport ciężarowy z Torunia djtransport.pl spełnia wszystkie powyższe normy i zasady, dając o dobro swoich klientów firma systematycznie zapoznaje się ze wszystkimi wymogami oraz wytycznymi. Dzięki temu klienci mogą czuć się bezpiecznie o przewożone towary.

Wszystkie pojazdy organizowane przez DJtransport spełniają wymogi standardów europejskich, które są potwierdzone właściwymi certyfikatami. Te dokumenty zawierają informacje o dopuszczeniu pojazdów do ruchu oraz spełnianiu przez nie najbardziej rygorystycznych warunków bezpieczeństwa. Wszystkie szczegóły dotyczące cennika, realizowanych usług oraz informacji jak przewozić towar do Anglii znajdują się w zakładce https://djtransport.pl/transport-polska-anglia.

 

Źródło: Artykuł partnerski 

Poprzedni artykułMałe i średnie firmy: Nieocenione filary gospodarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj