Najlepsze zawody dla kobiet

KARIERATENDY I RYNEK

Opublikowano przez:

Niektórzy pamiętają hasło ”kobiety na traktory” było one popularne w PRL .Kobiety wykonywały męskie zajęcia, a władza wmawiała im, że tak wygląda równouprawnienie. Były wśród nich traktorzystki, murarki, kobiety pracujące na roli, walczące o pokój, a także przedstawicielki organizacji kobiecych. Czasy się zmieniły i upodobania również. Jednak nadal większość kobiet uprawia typowe dla nich zawody.

Najbardziej oblegane to wszelkie specjalności związane z finansami. Większość pracowników biurowych, księgowych, asystentów to kobiety. Obsługa klienta, administracja, wszelkie stanowiska urzędnicze, media, marketing, turystyka – to właśnie zajęcia, które według badań również są najchętniej wybierane przez kobiety. Sprawdzamy się również w zawodach związanych z HR. Ponad 200% kobiet więcej , niż mężczyzn wskazało dział personalny jako wymarzoną pracę. Swoją drogą nie spotkałam się w swoim życiu z kadrowym, zawsze trafiałam na panie, które były niesłychanie surowe, ciekawe czy męska wersja też jest taka zasadnicza?

Coraz częściej kobiety decydują się na założenie własnej działalności związanej ze sprzedażą. Najczęściej są to małe butiki lub handel przez internet ubraniami, torebkami, akcesoriami dla dzieci.

Jednak trendy ostatnich lat wskazują na kilka najbardziej popularnych i dobrze opłacanych zawodów:

Programistka

computer-1185626_1280

Jest to zawód, który głownie kojarzy się z mężczyznami. Równie dobrze jednak w tej branży sprawdzają się kobiety, zwłaszcza jeśli oprogramowanie jest tworzone dla kobiecych profesji, wtedy intuicja bywa niezwykle przydatna. Rynek IT stale się rozwija i nic nie wskazuje na to, by mogło to się zmienić. Jednak nadal kobiety stanowią mniejszość na tym rynku pracy, ale kto wie czy to się w dość krótkim czasie nie zmieni. Warto wiedzieć, że pierwszy programista był… kobietą! To żyjąca w XIX wieku matematyczka Ada Lovelace.

Średnia płaca na tym stanowisku to ok. 6,5 tyś. zł. brutto.

Pielęgniarka

nurse-145200_1280

Zawód pielęgniarki zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Badania wskazują, iż to płeć piękna wykazuję większą empatie i zrozumienie dla bólu. Polskie pielęgniarki są jednymi z lepiej wykształconych w swej dziedzinie i nic dziwnego, że tak chętnie wyjeżdżają do innych krajów Unii Europejskiej gdzie oferowane mają o wiele wyższe zarobki, minimum dwukrotnie wyższe. W Polsce średnie zarobki to ok. 3 tys. zł brutto.

Wedding plannerka

wedding-798319_1280

Organizatorka wesel lub konsultantka ślubna – to dość nowy zawód, jednak zdobywa coraz większą klientelę. Do głównych zadań konsultantki należy przejęcie większości obowiązków Młodej Pary. Specjalistki te zajmują się organizacją ślubu i wesela w zasadzie od A do Z, są w stanie sprostać najbardziej dziwnym pomysłom. Pod tą specjalizację można tez podciągnąć organizatorki spotkań biznesowych i konferencji. Specjalistki z tej branży zarabiają ok. 8 -10 tyś. zł. brutto, w zależności od upodobań i wizji klientów.

Dentystka

doctor-563429_1280

Kobiety dentystki są bardziej delikatne. Co do atrakcyjności tego zawodu nie ma wątpliwości zwłaszcza w obecnych czasach, gdy estetyka i wygląd ma bardzo duże znaczenie. W stomatologii jest dużo nowinek medycznych: implanty , licówki. Każdy chce mieć piękny uśmiech a to kosztuje i wcale nie mało. Dentystka pracująca na własny rachunek może zarobić ok 30. tyś. zł brutto, etatowa natomiast ok 10 tyś. zł .Jeśli tylko mamy predyspozycje to jest to bardzo opłacalny zawód zwłaszcza, że popyt na usługi stomatologiczne ciągle rośnie.

Trenerka osobista, Dietetyczka

training-828732_1280

Te zawody bardzo często się łączą. Po sukcesie Ewy Chodakowskiej i Anny Lewandowskiej lawinowo posypały się oferty osobistych trenerów. Polacy często nie mają czasu na ćwiczenia w grupie. Obecnie panuje moda na ruch i zdrowy tryb życia, trener osobisty to najlepsze rozwiązanie. Taka osoba nie  tylko pokaże nam odpowiednie ćwiczenie, ale dobierze odpowiednią dietę. Będzie również motywował do dalszego działania i dbania o kondycję. Trener personalny to zawód z przyszłością. Zarobki wahają się najczęściej od 50 do 150 zł za godzinę, choć ci najbardziej znani i doświadczeni zarabiają dużo więcej – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Farmaceutka

apothecary-436723_1280

W ostatnich latach zauważyliśmy ogromny wzrost liczby aptek, w zasadzie są na każdym osiedlu, przy szpitalach, przychodniach, więc wybranie tego kierunku  gwarantuje możliwość znalezienie pracy na 100%. Wykształcenie farmaceutyczne daje możliwości pracy nie tylko w aptece, ale i różnych koncernach farmaceutycznych, placówkach badawczych, klinikach, itp. Średnia pensja technika farmacji to 3-5 tys. zł brutto, kierownika apteki 5-9 tys. zł brutto plus różnego rodzaju prowizje i dodatki. Przedstawiciel medyczny zarabia ok. 5-9 tys. zł brutto, a konsultant medyczny – 6,5-7 tys. zł brutto.

Statystyki są nieubłagane – nawet wykształcenie nie zapewni nam wyższych zarobków od mężczyzn. W większości przypadków kobieta pracująca na tym samym stanowisku co mężczyzna zarabia od niego ok. 1000 zł. mniej. Statystycznie jednak kobiety są bardziej wykształcone, ale mniej ukierunkowane na robienie kariery. Dla większości kobiet dom i rodzina to największe wartości.

Jaki zawód dla Ciebie wydaje się najbardziej atrakcyjny? Bez względu na to czy dopiero zastanawiasz się nad wyborem profesji czy już ja masz, być może artykuł ten natchnie Cię do jakichś zmian lub zwykłych życiowych przemyśleń.