Utrzymanie czystości w przestrzeni prywatnej i publicznej

\organizacja firmy

Opublikowano przez:

Świat z dnia na dzień pędzi coraz szybciej. Utrzymywanie czystości wydaje się być coraz trudniejszym zadaniem bez względu na to czy mowa o przestrzeni prywatnej, czy publicznej. Bez wątpienia schludnie utrzymane wnętrza pozytywnie świadczą o ludziach którzy nimi zarządzają.

Co więcej, osoby przebywające w estetycznych pomieszczeniach charakteryzują się wyższą efektywnością oraz pogodniejszym nastrojem. Jednakże czas i praca poświęcona na sprzątanie są dobrami, które można byłoby wykorzystać na znacznie istotniejsze zadania. Dlatego warto zapoznać się ze schematami działań, których wprowadzenie może nie tylko przyspieszyć regularne porządki ale również istotnie zniwelować nawarstwianie się bałaganu. Wprowadzanie pozornie błahych zmian do życia codziennego po pewnym czasie może przynieść zaskakująco zadowalające rezultaty

Minimalizm i organizacja

W czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu w wielu miejscach przechowuje się wiele przedmiotów, których w ogóle się nie używa. Natłok rzeczy z kolei jest jednym z głównych czynników powodujących natrętnie powracający bałagan. Dlatego działaniem które jest niezbędne w ułatwieniu utrzymania porządku jest regularne przeglądanie posiadanych rzeczy i wyrzucanie, oddawanie bądź sprzedawanie tych, które są już niepotrzebne. Alternatywą od całkowitego pozbywania się może być magazynowanie sporadycznie używanych przedmiotów w miejscach niedostępnych na co dzień (np. na strychu, w piwnicy). Zasada więc jest prosta: to co potrzebne na co dzień pozostaje pod ręką, inne rzeczy powinny być schowane w mniej widocznych i trudniej dostępnych miejscach.

Kolejnym krokiem pomagającym w utrzymaniu porządku jest organizacja rzeczy, które są niezbędne do pracy bądź odpoczynku. Podstawowa zasada estetycznych wnętrz brzmi następująco: wszystko ma swoje miejsce. Trzymanie się jej pozwala na zapomnienie o chaosie, ponieważ wyznaczenie miejsca dla każdego przedmiotu codziennego użytku wręcz wyklucza tworzenie się bałaganu. Niezbędne jest zaopatrzenie się w różnego rodzaju pojemniki i segregatory a następnie przypisanie ich do konkretnych miejsc i rzeczy. To proste działanie ułatwia instynktowne odkładanie wszystkiego na miejsce. Dla wyjątkowo opornych bałaganiarzy poleca się podpisywanie artykułów do organizacji.

Ułatwiaj sobie życie

Bałagan szczególnie szybko pojawia się w przestrzeniach, które są nie do końca dostosowane do potrzeb osób w nich przebywających. Ludzie to z natury istoty wygodne, poszukujące najłatwiejszych rozwiązań. Dlatego takie działania właśnie warto wprowadzać. Jeżeli w łazience wiecznym problemem jest przepełniony kosz – może warto byłoby po prostu wymienić go na większy? Z kolei kuchnia notorycznie przepełniona brudnymi kubkami prawdopodobnie nie jest wyposażona w zmywarkę automatyczną. Problem nadmiaru niepotrzebnego papieru rozwiąże niszczarka do dokumentów. Natomiast łatwy dostęp do czystych ściereczek zachęci to regularnego przetarcia blatu. Jeżeli takie działania nie pomagają warto zastanowić się nad rozwieszeniem prostych komunikatów w newralgicznych miejscach zachęcających do sprzątania po sobie na bieżąco. Rozwiązaniem gwarantującym systematyczną pomoc w dbaniu o porządek jest również nawiązanie współpracy z firmą specjalizującą się w utrzymaniu czystości. Profesjonalna ekipa zadba o porządek w dyskretny i rzetelny sposób (sprawdź ofertę firmy Inwemer). Ponadto, podczas projektowania czy urządzania przestrzeni warto wybierać jak najbardziej praktyczne rozwiązania. Porowate, zdobione ściany czy meble ze skomplikowanymi detalami to czynniki, które w przyszłości będą sprzyjały pojawianiu się bałaganu.