Tani i dobry hosting?

warto wiedzieć

Opublikowano przez:

Hosting wydawać się może usługą skomplikowaną, która dużo kosztuje, a jej obsługa wymaga wiedzy technicznej. Jednak na rynku możesz znaleźć tanie i dobre oferty serwerowe, a korzystanie z nich jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Jak to możliwe?

Wybieramy tani i dobry hosting

Zastanawiasz się, czym jest hosting? To usługa, w ramach której otrzymujesz do dyspozycji pewne zasoby maszyny nazywanej serwerem. Serwerem natomiast jest w uproszczeniu komputerem, stale podłączonym do sieci, na którym zainstalowano odpowiednie oprogramowanie. Teoretycznie możesz go stworzyć sam, we własnym domu, ale biorąc pod uwagę to, w jak niskiej cenie dostępny jest hosting, to najzwyczajniej się to nie opłaca. Przyzwyczaiłeś się do zasady, że tanie nie może być dobre? W przypadku hostingu wygląda to inaczej. Wysokiej jakości usługa może być dostępna w atrakcyjnej cenie. Możliwe nawet, że za hosting w pierwszym roku zapłacisz kilkadziesiąt złotych, a do dyspozycji będziesz mieć stosunkowo duże zasoby. Jak wybrać ofertę, żeby była jednocześnie tania i dobra? Oto, na co należy zwracać uwagę:

  • Darmowy test – firma hostingowa powinna umożliwić ci skorzystanie z usługi za darmo przez np.14 dni. Jeśli nie masz możliwości bezpłatnego sprawdzenia hostingu, to lepiej z niego zrezygnuj. Zapłacenie za cały rok bez możliwości zweryfikowania tego, z jaką propozycją masz do czynienia, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli później będziesz niezadowolony, to miej na uwadze, że raczej nie odzyskasz pieniędzy.
  • Transfer – najlepiej, żeby był nieograniczony, ale pamiętaj, że to nie oznacza, iż na najtańszym hostingu założysz bardzo popularny portal. Poza limitami odnośnie do transferu są również inne, m.in. w zakresie wykorzystania zasobów procesora, pamięci RAM, zapytań do baz danych.
  • Liczba stron – bardzo tanie oferty mogą nakładać wiele ograniczeń, m.in. pod względem liczby założonych stron. Koniecznie sprawdź, ile możesz ich mieć. Ważne, żeby można ich było dodać tyle, ile potrzebujesz.
  • BOK – jeśli usługa jest bardzo tania, to zwróć szczególną uwagę na biuro obsługi klienta. Czy aby na pewno firma zapewnia wsparcie na takim poziomie, jakiego wymaga usługa hostingowa? Wyślij kilka wiadomości i sprawdź, jak długo będziesz czekać na odpowiedź. Czy to, co otrzymałeś, cię satysfakcjonuje? Przetestuj również kontakt telefoniczny. Usłyszałeś, że czas oczekiwania na połączenie wynosi 40 minut? Prawdopodobnie nie tego oczekujesz. Pomoc powinieneś uzyskać natychmiast.
  • Zaskakujące limity – wybierając serwer współdzielony, decydujesz się na ograniczone zasoby. Administrator może ustalić np. limit plików na twoim koncie, liczby wysyłanych dziennie wiadomości e-mail, liczby skrzynek e-mail, subdomen. To jest normalne na serwerze współdzielonym, ale upewnij się, czy te zasoby są wystarczające, biorąc pod uwagę twoje oczekiwania.
  • Koszt przedłużenia usługi – jeśli zamierzasz skorzystać z hostingu w promocyjnej cenie, to najpierw sprawdź, ile zapłacisz za usługę w przypadku, gdybyś chciał ją przedłużyć. Może też być tak, że wybór bardzo taniej oferty wiązać się będzie z zakupem usługi na co najmniej 2 lata, przy czym cena w drugim roku będzie już regularna. To wcale nie oznacza, że skorzystanie z takiego hostingu nie jest opłacalne. Ważne żebyś był świadomy kosztów, jakie poniesiesz.

Tani hosting może być dobry. Pamiętaj jednak, że usługa powinna działać przede wszystkim szybko i niezawodnie. Nie warto decydować się na ofertę serwerową wyłącznie ze względu na niską opłatę. Oczywiście istotnych w przypadku takiej usługi jest wiele parametrów, w tym rodzaj dysków, obsługiwana wersja PHP, zasady korzystania z SSL i inne. Wspomniałem o tych, które mogą mieć szczególne znaczenie w przypadku bardzo tanich rozwiązań.

Artykuł partnera