„Skuteczny menedżer” Marta Pawlikowska – Olszta

KSIĄŻKI

Opublikowano przez:

Pełen tytuł książki wydawnictwa Samo Sedno to: „Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkołach o zarządzaniu ludźmi”.  Myślę, że to całkiem treściwa i przydatna pozycja dla menedżerów. Z mojej obserwacji wynika, że często stanowiska związane z zarządzaniem ludźmi obsadzane są przez osoby nie przygotowane do pełnienia tej funkcji. Sprzyjają temu wewnętrzne awanse, które w głównej mierze pokierowane są predyspozycjami merytorycznymi i doświadczeniem w dziedzinie – mniej w kwestii zarządzania. Pewnie nawet nic w tym złego zwłaszcza jeśli pracownik dostanie wsparcie w tym zakresie i umożliwi się mu dodatkowy rozwój. Nie zawsze tak jednak bywa, albo jest to nie wystarczające i warto też  samemu szukać wskazówek – stąd ta pozycja wydaje się ciekawym rozwiązaniem dla świeżych menedżerów ale również i dla tych, którzy chcieli by sobie ułożyć wiedzę z  zakresu zarządzania ludźmi.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej trochę psychologii – jak funkcjonujemy, o emocjach, szacunku, etyce, stresie. Druga to opis narzędzi i technik zarządzania – poprzez rekrutację, motywowanie, budowanie zespołu – do zagadnień mniej przyjemnych jak zwalnianie pracownika.

Pozycja przyjemnie się czyta ponieważ nie jest to suchy tekst, ale przejrzyście opracowany, przerywany przykładami oraz wyeksponowanymi ważnymi wskazówkami przewodnik. Ponad to znajdziemy w nim trochę praktycznych ćwiczeń i testów.

Marta Pawlikowska-Olszta – psycholog pracy i organizacji. Specjalista rozwoju pracowników, trener i coach z 10-letnim doświadczeniem. Ukończyła m.in. studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, audytu wewnętrznego, mediacji biznesowej oraz doradztwa zawodowego na UW, SGH i Uczelni Łazarskiego. Prowadzi blog Jak zarządzać po ludzku.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa: TUTAJ