„Psychologinczy GPS” Marta Pawlikowska – Olszta

KSIĄŻKIROZWÓJZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Coraz więcej uwagi przywiązujemy do naszego wyglądu, kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania. Od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie sportem, aktywnym spędzaniem czasu, dietetyką. Poprawiamy swoją sprawność, co również wpływa na psyche. To bardzo dobrze. Ale o ile jesteśmy coraz bardziej świadomi jak działa organizm, czego mu potrzeba przed lub po treningu – nie dysponujemy w zasadzie informacją jak jesteśmy skonstruowani psychicznie i jak możemy podnieść poziom swojego życia także i w tym zakresie. 

„Psychologiczny GPS” to książka wydawnictwa INFOR z serii Personel i Zarządzanie, która właśnie ukazała się na rynku. Książek o psychologii jest dużo, natomiast ta jest o tyle wyjątkowa, że w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez zawiłości psychiki ludzkiej i obrazowo tłumaczy jak działa człowiek. Autorka, Marta Pawlikowska-Olszta, psycholog pracy, używając wielu przykładów z własnej, wieloletniej praktyki zwraca uwagę na pewne schematy zachowań, które świadczą o braku równowagi wewnętrznej. Takie zaburzenia mogą bardzo komplikować nasze funkcjonowanie w sferze prywatnej jak i zawodowej, wpływać destrukcyjnie na jakość życia. Dzięki opisom i instrukcjom, oraz wielu ćwiczeniom możemy w zaciszu domowym dokonać analizy swoich zachowań, wyciągnąć samodzielnie wnioski i uświadomić sobie mechanizmy, które pozwolą zaprowadzić porządek w naszych emocjonalnych stanach. Przytaczane przykłady, które autorka poddaje analizie mogą często być zbieżne z sytuacją czytelnika, co ułatwia identyfikację problemu. Rozważaliście kiedyś wizytę u terapeuty? Książka jest pewnego rodzaju alternatywą, taką self-terapią. Praca z terapeutą to przecież ostatecznie praca pacjenta. Oczywiście żadna książka nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą kiedy ten jest niezbędny, ale ta pozycja daje duże szanse na dokonanie świadomych zmian w swoim zachowaniu i kontroli nad emocjami w kontaktach zawodowych jak i w relacjach z najbliższymi.

 

Marta Pawlikowska-Olszta – psycholog pracy i organizacji z kilkunastoletnim doświadczeniem. Wykładowca na studiach magisterskich i podyplomowych. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej. Autorka i współautorka wielu książek oraz publikacji. Prowadzi bloga rozwoju zawodowego dla szefów i pracowników  www.jakzarzadzacpoludzku.pl