Praca zdalna? Postaw na wirtualne biuro!

warto wiedzieć

Opublikowano przez:

Wielu kandydatów na nowych przedsiębiorców waha się rozpoczęcia oficjalnej działalności, czyli założenia firmy z powodu kosztów początkowych. Należy do nich również koszt wynajmu biura będącego oficjalną siedzibą firmy. Zgodnie z literą polskiego prawa każda firma musi mieć swój adres rejestracyjny i choć teoretycznie można taką firmę zarejestrować nawet we własnym mieszkaniu, często okazuje się to nieefektywne. W takiej sytuacji warto postawić na wirtualne biuro. Najczęściej na to rozwiązanie decydują się zwłaszcza osoby pracujące zdalnie. Wirtualne biuro to minimalne koszty i spełnienie wymogów profesjonalnego biznesu.

Komu więc szczególnie przyda się usługa wirtualnego biura?

Doradcy biznesowi zgodnie przekonują, że usługa wirtualnego biura przyda się zwłaszcza tym z przedsiębiorców, którzy poszukują szansy na maksymalną redukcję kosztów. Nie wszystkim przecież potrzebny jest zwykle drogi, stacjonarny lokal. Pod samym pojęciem wirtualnego biura kryje się po prostu adres rejestracyjny firmy, a czasem również inne usługi takie jak księgowość lub usługi coworkingowe. W praktyce wirtualnych biur używają przede wszystkim freelancerzy, ale także i nowe kancelarie prawne i agencje reklamowe. Na polskim rynku wirtualne biura wybierają również chętnie firmy dopiero zdobywające polski rynek usług w różnych branżach.

Jak na co dzień pracuje wirtualne biuro?

Wirtualne biuro to adres rejestracyjny firmy, który służy również jako jej baza korespondencyjna. Korespondencja firmowa trafia do wirtualnego biura, a na miejscu – jego pracownicy – wykonują skany papierowych wersji dokumentów i przesyłają je mailowo właścicielowi firmy. W ten sposób oszczędzany jest czas, ale także bardzo łatwo o specjalistyczną konsultację takiej dokumentacji, którą po prostu można przesłać na przykład do księgowego lub prawnika.

Na co zwrócić uwagę wykupując usługę wirtualnego biura?

Eksperci twierdzą, że najistotniejszym elementem prowadzenia wirtualnego biura jest jego lokalizacja. Najlepiej, aby było ono usytuowane w ścisłym centrum miasta, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Właśnie dlatego wybieranie adresów rozpoznawalnych, takie jak ten dostępny na stronie https://www.wirtualne-biuro-mickiewicza.pl/ jest bardzo dobrym pomysłem. Warto również wiedzieć, że sama lokalizacja firmy, jeśli nie jest to firma jednoosobowa, określa także podległość najbliższemu urzędowi skarbowemu. Profesjonalne, wirtualne biura umożliwiają również korzystanie z pokoi biurowych wyposażonych w meble, a niekiedy w podstawowy sprzęt szkoleniowo-konferencyjny. W takich warunkach można będzie profesjonalnie i elegancko spotkać się z klientami i kontrahentami.

Wirtualne biuro a zaufanie klientów do firmy

Wirtualne biura stały się już w Polsce normą, w szczególności wśród mikroprzedsiębiorców. Klienci rozumieją zasady ich funkcjonowania, gdyż wiedzą, że są zgodne z prawem i nie boją się już współpracy z firmami używającymi takiej właśnie formy rejestracyjnej i adresowej. Warto jednak przy tym pamiętać, że jeśli firma jest jednoosobowa, przedsiębiorca będzie płacił podatki w miejscu swojego zamieszkania (i podatek Vat, i podatek dochodowy). W takiej sytuacji adres wirtualnego biura wpłynie przede wszystkim na wizerunek danej firmy. A zasada jest tutaj taka, że im bliżej do centrum biznesowego, tym lepiej.