Praca w domu nie dla każdego – o czym musisz pomyśleć, zanim zrezygnujesz z etatu

Uncategorized

Opublikowano przez:

Niejeden etatowy pracownik od czasu do czasu ma ochotę zostawić bezpieczną pracę i zacząć działać na własny rachunek. Freelancing wydaje się odpowiedzią na wszystkie minusy tradycyjnej formy zatrudnienia. Jesteś swoim szefem, wybierasz najciekawsze zlecenia, a do obowiązków siadasz o tej godzinie, o której masz ochotę. Ta opcja zarabiania ma jednak swoje minusy i nie jest dla każdego. Zobacz, jak rozpoznać czy działanie jako freelancer sprawdzi się w Twoim przypadku.

Praca w domu – jakie narzuca ograniczenia?

Wbrew pozorom, pracy na własny rachunek nie ogranicza o tyle Twój zawód, co charakter. Osoby lubiące stabilność zazwyczaj lepiej czują się na etacie. Dlaczego? Przede wszystkim raz znalezioną pracę mogą zazwyczaj zatrzymać na dłużej, w przeciwieństwie do freelancera, który zleceń szuka ciągle. Owszem, zdarzają się stali klienci, ale najczęściej o ciekawe zadania trzeba zabiegać, co bywa stresujące.

Praca w domu nie będzie łatwa również dla osób mających problem z zarządzaniem pieniędzmi. W życiu freelancera zdarzają się miesiące lepsze i gorsze. Co za tym idzie, płynność finansowa nie jest zagwarantowana w takim stopniu, jak w przypadku stałego źródła dochodu. Jeśli jesteś rozrzutny, zastanów się, czy na pewno poradzisz sobie np. w przypadku braku przelewu od klienta. Pracując na własny rachunek warto spodziewać się, że pieniądze nie zawsze pojawią się na koncie na czas.

Zmartwieniem osób zastanawiających się nad pracą na własny rachunek jest też samotność. Rzeczywiście, kontakty w życiu freelancera mogą być ograniczone. Po rzuceniu etatu możesz zorientować się, że nagle zamiast spotykania codziennie grupy ludzi, z którymi w przerwach możesz pożartować, towarzystwo zapewnia Ci jedynie włączony w tle telewizor. Jeśli jesteś osobą rozmowną, taki stan może Cię męczyć, a rozmowa z psem nie wystarczać.

Nie taki freelancing straszny

Niewątpliwie odejście z firmy zapewniającej stały dochód jest odważnym posunięciem i wymaga poświęceń. Co jednak, jeśli naprawdę chcesz pracować na własny rachunek, ale czujesz, że Twój charakter może być przeszkodą? Nie warto pochopnie rezygnować z marzeń i planów – większość trudności da się pokonać.

Boisz się, że w domu będzie doskwierać Ci samotność? Będąc freelancerem wcale nie musisz pracować w swoich czterech ścianach. Coworking jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które są własnymi szefami, ale lubią towarzystwo lub potrzebują profesjonalnego środowiska, by być zmotywowanym. Dobrze sprawdzi się też wirtualny adres. Wrocław, Kraków i inne duże miasta, w których wynajęcie lokalu jest coraz droższe, proponują coraz więcej takich usług. Wirtualne biuro zapewnia dostęp do adresu pocztowego (najczęściej w centrum miasta), pomoc księgowych i innych specjalistów. Dla początkującego przedsiębiorcy to spore ułatwienie i ograniczenie zbędnych wydatków.

Jeśli masz skłonność do impulsywnego wydawania pieniędzy, warto pomyśleć nad stworzeniem tzw. poduszki finansowej. To po prostu kwota na czarną godzinę. Jak zebrać takie dodatkowe środki? Na początku oblicz, ile średnio wydajesz miesięcznie. Pomnóż to razy 6, tak, by w przypadku naprawdę ciężkiego okresu, móc spokojnie pracować nad pozyskiwaniem nowych klientów bez strachu, że za chwilę zabraknie Ci środków na podstawowe wydatki. Stopniowo odkładaj nawet niewielką kwotę. Pieniądze najlepiej jest trzymać na lokacie albo koncie, do którego nie będziesz mieć łatwego dostępu. Może to być rachunek, z którego środki możesz wypłacić jedynie osobiście w banku, bez dostępu internetowego.

Pamiętaj, że kluczem do pracy na własne nazwisko jest motywacja i pasja. Jeśli posiadasz te dwie cechy, nie pozostaje Ci nic innego, jak zacząć szukać pierwszych klientów.

Artykuł sponsorowany