Po co jest analiza finansowa?

warto wiedzieć

Opublikowano przez:

Analiza finansowa odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w tzw. “controllingu”, ale również w rozwoju firmy, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. W wielu branżach, aby odnieść sukces nie można pozwolić sobie na przypadkowe działania. Aby podejmować trafne decyzje, w wielu przypadkach niezbędna jest właśnie skrupulatna analiza finansowa.

Czym tak naprawdę jest analiza finansowa?

Najprościej rzecz mówiąc analiza finansowa to nic innego, jak część analizy ekonomicznej, która skupia się głównie na rozpatrzeniu poszczególnych zjawisk i procesów finansowych, które zachodzą w danej firmie. W dużej mierze to właśnie dzięki tej analizie, można sprawdzić efektywność działania przedsiębiorstwa. Głównym celem przeprowadzenia analizy finansowej jest oczywiście dostarczenie bardzo cennych informacji, dzięki którym będzie można dokonać precyzyjnej oceny sytuacji jednostki gospodarczej. Bez rzetelnej analizy bardzo trudno jest myśleć firmie o optymalizacji wyników.

W czym może pomóc analiza finansowa?

Skrupulatna analiza finansowa może pomóc nie tylko w podejmowaniu decyzji krótkoterminowych, ale również długoterminowych. Mowa tutaj oczywiście o decyzjach, które musi podjąć kierownictwo w zakresie finansów danej firmy. Dzięki rzetelnej analizie, można ocenić również własną sytuację majątkową i kondycję firmy. Sprawna kontrola przebiegu procesów gospodarczych ułatwi również zrealizowanie celów wyznaczonych przez dane przedsiębiorstwo.

Źródło wiedzy dla inwestorów

Analizy finansowe bardzo często są ważnym źródłem wiedzy dla inwestorów albo partnerów biznesowych. W dużej mierze to właśnie dzięki analizie finansowej inwestorzy są w stanie dokładnie ocenić rzeczywistą efektywność gospodarki finansowej danej firmy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że łatwiej jest inwestorom podjąć decyzję o ewentualnej współpracy. Bez zbadania analizy finansowej inwestowanie w dany projekt, może wiązać się z większym ryzykiem. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że analiza finansowa danej firmy jest cennym źródłem informacji także dla instytucji kredytujących.

artykuł powstał we współpracy z eanaliza.pl