Otrzymałeś podejrzanego maila? Być może sprawdza Cię pracodawca

KORPORACYJNY ORGANIZMORGANIZACJA

Opublikowano przez:

Podejrzane maile to część naszej rzeczywistości. Podejrzane – mogą stać się bardzo szkodliwe jeśli nie zachowamy czujności. Działając szybko, czasem mechanicznie, przy natłoku wiadomości jakie na codzień otrzymujemy – zdarza się, że bez namysłu klikamy na cokolwiek, na co akurat nakierowuje nas treść maila. A tymczasem możemy mieć do czynienia z “Phishingiem”

A co to takiego? Phishing – tak zwana „wiadomość na rybkę”. Z takimi wiadomościami spotykamy się w naszych prywatnych skrzynkach – ale również, pomimo różnych zabezpieczeń – są one zmorą dla firm.

A z czym mamy do czynienia? Zabiegi hakerów dążą do przejęcia naszych danych. Otrzymujemy emial a w nim:

– link do fałszywej witryny – np. z fałszywym formularzem do logowania

– Załącznik ze złośliwym oprogramowaniem, które atakuje nasz komputer

Dlatego tak ważne jest uświadamianie pracowników o potencjalnym zagrożeniu i informowanie o zalecanym sposobie reakcji. Z reguły w przypadku otrzymania podejrzanego maila powinniśmy nie tylko wystrzegać się otwierania wszelkich załączników – ale i zgłosić ten fakt do wyznaczonej osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo.

Firmy w ramach edukacji pracowników preparują złośliwe maile i monitorują jak wielu pracowników poprawnie zareagowało na zagrożenie. Wyczulają w ten sposób użytkowników skrzynek mailowych pokazując im skalę niebezpieczeństwa, do którego potencjalnie mogą się przyczynić. Taki test “na żywo” z informacją zwrotną jest pewnie jednym z najskuteczniejszych narzędzi przemawiających do pracowników.