“McImperium” czyli jak bracia Mc Donalds stracili prawo do używania marki

FILMY O KORPORACJI

Opublikowano przez:

“The founder” to angielski tytuł filmu o historii powstania giganta jakim jest dziś McDonalds. Pewnie nie jeden student na świecie dorabiał pracując w restauracji, niektórzy może nawet zagrzewają miejsca na dłużej. Tysiące osób korzysta na codzień z szybkich – choć chyba raczej nie najzdrowszych posiłków…

Ale – niezależnie od preferencji żywieniowych, warto znać historię tej marki. Jakie idee przyświecały stworzeniu pierwszego punktu McDonalda? Co skradło serca ludzi? Jak doszło do utworzenia sieci restauracji, która opanowała cały świat i stała się symbolem Ameryki?

Michael Keaton jako Ray Kroc

Jak to z reguły bywa dobry pomysł to nie wszytko – trzeba umieć go sprzedać! Ludzie kreatywni często mają z tym problem. Tak i w tym przypadku znalazł się obrotny Ray Kroc, zagrany w filmie przez Michael’a Keaton’a. Ryzyko, spryt, wyczucie czasu, bezwzględność w interesach – konieczne były aby osiągnąć sukces. No i jeszcze jedna podstawowa rzecz – wiara w pomysł i wytrwałość. O ile niektóre zachowania “foundera” mogą się wydawać moralnie wątpliwe – wytrwałość zasługuje na uznanie i na pewno może być pewnym motywatorem dla osób, które właśnie zmagają się z życiowymi wyzwaniami!

Pomysłodawcom natomiast sytuacja wymknęła się spod kontroli…obrót sytuacji sprawił, że zostali postawieni pod przysłowiową ścianą i sprzedali prawo do posługiwania ich własnym nazwiskiem. Ale może dobrze na tym wyszli?

Bardzo ciekawie zrealizowana opowieść. Jakkolwiek możemy oceniać bohaterów – do przemyślenia indywidualnie po seansie – historie powstania wielkich korporacji wywodzących się od małych przedsięwzięć są zawsze interesujące.

Film jest całkiem świeży – premiera w Polsce miała miejsce w 2017 roku. Reżyseria: John Lee Hancock

Zdjęcia: filmweb