“Korporażka” Dawid Ratajczak

KSIĄŻKI

Opublikowano przez:

“Ludzie nie mają łatwo z korporacją, ale warto też być świadomym, że korporacja z ludźmi też nie” przeczytamy na okładce książki “Korporażaka” która właśnie pojawiła się w naszych księgarniach.

Sporo dystansu do rzeczywistości oraz poczucie humoru to w skrócie charakteryzuje styl w jakim autor przeprowadza nas przez korporacyjny świat. Od HR przez działy IT, finanse, sprzedaż i inne aż po firmę sprzątającą. Chodzimy z nim na spotkania, zaglądamy do centrum obsługi klienta, dowiadujemy się  jakie typy pracowników możemy spotkać i z kim korporacja współpracuje. Podczas lektury raz na jakiś czas zaśmiejemy się w głos i jeśli czytamy w obecności osoby trzeciej na pewno zechcemy jej przytoczyć jakiś kawałek, powiedzieć  “o tak właśnie bywa”! aby pośmiać się razem. Książka dodatkowo opatrzona jest zabawnymi ilustracjami Marka Regnera, co jest niewątpliwie  jej dużym atutem. Obrazki idealnie podkreślają atmosferę lektury i sprawiają, że jest bardzo przyjemna.


ilustracja Marek Regner – “Korporażka” Dawid Ratajczak

W zależności od tego czy nigdy w korporacji nie pracowaliśmy, czy też jesteśmy starymi wyjadaczami opisywane spostrzeżenia mogą wydawać się nam bardziej lub mnie szokujące, bardziej czy mniej śmieszne czy też żenujące lub nie.  Autor dość wnikliwie i trafnie  wytknął patologie toczące duże firmy.  Oczywiście nie ma dwóch takich samych korporacji, a korporację tworzą i organizują ludzie. Dużo zależy od zarządzających i samych zatrudnionych jak kształtują rzeczywistość i na ile dadzą się ponieść opisywanym zjawiskom. Ale jakoś tak się dzieje, że pewnych “chorych” mechanizmów nie da się powstrzymać lub wyplenić na dobre – i choć to gorzka prawda, z mniejszym lub większym nasileniem występują pewnie wszędzie. A autor w lekki sposób i przyjaznym językiem właśnie z  nich się naśmiewa. 

To na prawdę super lektura do wyluzowania. Korposfera ma przyjemność być patronem książki i poleca swoim czytelnikom. W podróży do pracy, do kawki czy na urlop – wedle uznania.