Korpomowa – słowniki korporacyjne

KORPORACYJNY ORGANIZM

Opublikowano przez:

Korporacje to duże, często złożone twory, które przy pierwszej styczności mogą przyprawić o zawrót głowy. To centrale, jednostki terenowe, spółki córki i siostry oraz spółki matki poza granicami kraju. Nie trudno się pogubić robiąc pierwszej kroki w takim środowisku. Różne departamenty, wydziały, stanowiska i odpowiedzialności. Do tego dochodzą pewne zasady oraz specyficzny język korporacyjny, który już w dość naturalny sposób wtargnął do firm, przybierając mniej lub bardziej oficjalne formy.

Większość zwrotów i skrótów powszechnie używanych w korporacjach to zapożyczenia z języka angielskiego. Najlepiej więc – co często jest już nawet wymagane w dużych firmach – znać ten język. Wówczas często sami intuicyjnie jesteśmy w stanie wydedukować o co chodzi, o ile nie trafimy na jakiś trudny do rozszyfrowania skrót.

Zapożyczenia stosowane są zarówno do ogólnie przyjętych nazw stanowisk czy obszarów firmy jak i codziennych zwrotów związanych z pracą. Są one rozpoznawane w międzynarodowym środowisku, dzięki temu stosując te określenia ze swoimi rozmówcami wiemy, ze rozmawiamy o tym samym. W pewnym stopniu ułatwia to więc komunikację.

Dość prześmiewczo traktowana jest natomiast tak zwana „korpomowa” czy „korpogadka” jak to niektórzy określają. Tutaj dochodzi już do słowotórstwa i mieszania języków. Już od dawna zapożyczenia są spolszczane i wplatane w korespondencję, co przy nadmiarze dobrodziejstwa brzmi czasem komicznie. Korpomowa jest więc czasem wyszydzana a obrońcy poprawnej polszczyzny rwą włosy z głów. No cóż, przemiany, moda, globalizacja – to zjawiska, które nieuchronnie ingerują w nasze zwyczaje i język.

Przygotowaliśmy dla Was zestaw słowników, które może będą dla Was troszkę pomocne. Żeby wszystkiego nie wrzucać to jednego "wora" podzieliłyśmy go na cztery części. Słowniki mogą być niekompletne - musicie nam wybaczyć. Za to jeśli wpadniecie na jakieś określenie, którego brak - zachęcamy do podania go w komentarzu. Chętnie rozszerzymy listę z Waszą pomocą. 

Obszary, działy

Pol korpo_3

Stanowiska

Pol korpo_2

Komunikacja

zargon

Różne

Pol korpo_4