Kierownik projektu – jedno stanowisko, różne spojrzenia

\organizacja firmy

Opublikowano przez:

Poprosiliśmy Anię Edrmańskią Jaszczołt, która jakiś czas temu udzieliła nam wywiadu o podstawowej wiedzy z zakresu projektów (TUTAJ), aby wytłumaczyła jaką rolę pełni kierownik projektu. Kierownicy projektów w naszych organizacjach sprawują takie funkcje dodatkowo, na czas danego przedsięwzięcia albo permanentnie.

Co tak na prawdę oznacza to stanowisko i czego po nim powinniśmy się spodziewać?

 

Ania: “Może zacznę od tego, że Kierownik Projektu to najczęściej nadużywana nazwa stanowiska. Regularnie przeglądam oferty pracy i od kilku lat obserwuję ten trend. Gdy tylko pracodawca nie jest pewien jak nazwać stanowisko wiążące się z dużą odpowiedzialnością, wybiera „Kierownika Projektu”. Wiele takich sytuacji można zaobserwować na etapie przeglądania ofert, niektóre dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej przy bliższym określeniu obowiązków. Podobnie jest z rangą tego stanowiska. W niektórych strukturach Kierownik Projektu to stosunkowo wysoko umocowana, decyzyjna osoba. W innych praca Project Managera ogranicza się do działań koordynacyjno-administracyjnych. Tej drugiej wersji osobiście bardzo nie lubię. Również poszczególne metodyki inaczej opisują rolę Project Managera.

Dla mnie Kierownik Projektu to osoba, której zadaniem jest zbudować zespół, utrzymać relacje z otoczeniem projektowym (szczególnie z kluczowymi interesariuszami) i upewniać się, że przez cały czas trwania projektu zmierzamy do celu, czy to w iteracjach, czy zgodnie z długoterminowym planem. Kierownik Projektu to strateg, negocjator, dyplomata i powiernik w jednym. Ta rola wymaga zarówno dużej dawki asertywności, jak i umiejętności znalezienia rozwiązań, które zaakceptuje wiele stron. Kierownik Projektu nie może bać się rozpychania łokciami, publicznego przemawiania, nieustannego promowania swojego projektu, ale i musi też umieć słuchać innych, pozostać w cieniu i pozwolić działać zespołowi gdy świetnie sam sobie radzi z projektem. To ostatnie świadczy o sukcesie Project Managera.”

Ania to pasjonatka i certyfikowany praktyk zarządzania projektami, trener i mentor biznesu, interim manager w międzynarodowych korporacjach. Zajrzyj na bloga Ani  zarzadzam-projektami.pl aby skorzystać z wielu ciekawych informacji z tej dziedziny.