Jaką należy zachować odległość od rozmówcy

ETYKIETAWIZERUNEK

Opublikowano przez:

Strefy dystansu, to odległości od rozmówcy, które podczas różnych sytuacji – spotkań, szkoleń, konferencji – odczuwalne są przez nich jako komfortowe

DYSTANS PUBLICZNY – odstęp ponad trzech metrów. Dokładnie podaje się 3,6. Taki jest niezbędny do ogarnięcia wzrokiem całej przestrzeni i umożliwienia innym ludziom obserwacji osoby. Strefę publiczną bardzo często wykorzystują politycy, aktorzy i celebryci w wystąpieniach publicznych

DYSTANS TOWARZYSKI czasem nazywany też SPOŁECZNYM – na podstwie doświadczenia ustalono go na od 1,2 do 3,6 m. To jest dystans wykorzystywany na codzień, i właśnie ten najczęściej jest przekraczany. W pracy, w sklepie, czekając na przystanku, w miejscach publicznych.

Czy czuliście kiedyś że Wasz rozmówca zdaje się być zbyt blisko i wprawiało to Was w zakłopotanie? Słusznie. Zapewne przekroczył Waszą strefę komfortu. W komunikacji niewerbalnej nazwane są one strefami dystansu komunikacyjnego, lub inaczej proksemicznego.

DYSTANS OSOBISTY – od 45 cm do 120 cm. Zazwyczaj nie dopuszczamy do tej strefy nikogo obcego, a gdy ktoś nieznajomy ją przekroczy, traktujemy to z niechęcią i zazwyczaj w bezwarunkowy sposób się odsuwamy. Ta strefa zarezerwowana jest dla przyjaciół, ludzi, z którymi jesteśmy w bliskich relacjach. Może się zdarzyć, że będą to osoby z pracy, z którymi akurat się przyjaźnimy. Chociaż oczywiście momenty na bliższe spoufalanie mają raczej miejsce poza przestrzenią biurową.

DYSTANS INTYMNY – ten oczywiście nie jest przeznaczony do prowadzenia żadnych rozmów biznesowych.