Jak szukać pracy w Holandii bez pośrednika?

warto wiedzieć

Opublikowano przez:

Szukasz pracy w Holandii, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może oferty w agencjach pracy (lub same agencje) ci nie odpowiadają? W takim razie podpowiadamy, jak sobie poradzić bez pomocy pośredników.

 Jak znaleźć pracę w Holandii?

Praca w Holandii jest dla Polaków (więcej czytaj na https://glospolski.nl), szczególnie w takich branżach jak rolnictwo, ogrodnictwo, przetwórstwo i budownictwo. Ponadto w Holandii stale poszukiwane są osoby pracujące w magazynach, przy produkcji, a także fachowcy posiadający konkretne kwalifikacje. Jesteś elektrykiem lub hydraulikiem? W takim razie nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem atrakcyjnego ogłoszenia.

 No właśnie, a jak go szukać? Na początku radzimy, aby odpowiadać na oferty, będąc jeszcze w Polsce. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której nie masz pracy, a opłaty za wynajem oraz jedzenie i tak musisz ponosić.

 Kolejną, bardzo ważną kwestią, jest sprawdzenie umowy z tłumaczem przed jej podpisaniem. Szukanie pracy na własną rękę, bez pośredników, ma tę wadę, że w większości przypadków wszystkie formalności załatwiane są w języku niderlandzkim. Bez znajomości języka, podpisywanie jakichkolwiek dokumentów byłoby zbyt ryzykowne.

 Radzimy również, żeby przed wyjazdem do Holandii poszukać mieszkania. Aby zmniejszyć koszty, możesz wynajmować go w kilka osób, trzeba jednak to ustalić z wynajmującym i określić w kontrakcie ilość lokatorów.

 Serwisy dla Polonii holenderskiej

Pierwszym miejscem, w jakim warto szukać pracy, są serwisy dla Polonii holenderskiej. Nie dość, że znajdziesz w nich aktualne oferty, to jeszcze porady i wskazówki, dotyczące holenderskiego rynku pracy, a także formalności, które należy spełnić.

 Ponadto takie ogłoszenia można znaleźć również na forach internetowych. Tam często wypowiadają się osoby, które pracowały w danym miejscu, możesz więc pozyskać sprawdzone informacje z pierwszej ręki.

 Serwisy z ogłoszeniami o pracę

Żadnym zaskoczeniem nie powinno być dla ciebie, że warto byłoby sprawdzać serwisy z ogłoszeniami o pracę, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Plusem szukania w krajowych serwisach jest to, że oferta najczęściej przedstawiona jest w języku polskim, a nie w angielskim czy niderlandzkim. Odpowiadaj na te ogłoszenia, które dokładnie określają warunki oraz czas pracy, a także, w których podane jest nie tylko wynagrodzenie, lecz również stawka godzinowa. Przy czym warto wiedzieć, że wysokość minimalnej płacy w Holandii uzależniona jest m.in. od wieku pracownika.

 EURES

Naszą ostatnią propozycją jest serwis EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) – to sieć europejskich ofert pracy. Znajdziesz tam bazę pracy krajową oraz unijną, skorzystać musisz oczywiście z tej drugiej. Dostępna jest w języki polskim, dzięki czemu przeszukiwanie ogłoszeń nie powinno stanowić problemów.

 Wyniki możesz zawęzić m.in. do rodzaju umowy, poziomu wymaganego wykształcenia czy rodzaju stanowiska. Jako ciekawostkę dodamy, że w samej bazie EURES na dzień 04.05.2020 jest 95 394 ogłoszeń dotyczących pracy w Holandii.

 Co prawda oferty napisane są najczęściej w języku niderlandzkim, to jednak osoby zarejestrowane w serwisie mogą skorzystać z opcji ich przetłumaczenia.

Artykuł partnera