Ekspres Saeco czy Nivona? Który warto wybrać?

warto wiedzieć

Opublikowano przez:

Każdy miłośnik dobrej kawy wie, że jej jakość zależy od wielu czynników: rodzaju i wieku ziarna oraz czasu i sposobu jego mielenia, a także od samego urządzenia, czyli ekspresu. Jaki ekspres wybrać: Saeco czy Nivona?

Jaki powinien być dobry ekspres?

Ekspres do kawy jest urządzeniem, z którego korzysta się kilka razy dziennie, a jeżeli znajduje się w biurze lub lokalu gastronomiczny, jest jeszcze częściej eksploatowany. W związku z tym ekspres powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów, żeby efektywnie przyrządzać duże ilości kawy, nie zmniejszając jednocześnie jej walorów smakowych. Jakie funkcje są przydatne w ekspresie?

  • Przycisk One Touch – umożliwia zrobienie kawy za pomocą jednego przycisku, który jest wcześniej zaprogramowany na zrobienie kawy lub zestawu kaw w określony sposób. Dzięki temu możemy wybrać ilość mleka i poziom mocy, a następnie zapisać swoje ustawienia. Każdego ranka wystarczy jeden przycisk, żeby kawa była gotowa!
  • Automatyczne spienianie mleka – niezawodna funkcja dla miłośników cappuccino lub caffe latte. Nie trzeba spieniać mleka w słoiku lub za pomocą oddzielne spieniacza, ponieważ ekspres zrobi to za nas.
  • Regulowana moc oraz temperatura kawy – pierwsza z opcji występuje w większości ekspresów, a druga jest dostępna np. w modelu Nivona CafeRomatica 589.
  • Pojemność zbiornika na ziarna, wodę oraz fusy – nie jest to tak istotny parametr, jeżeli decydujemy się na ekspres do użytku domowego. Jeżeli jednak sprzęt ma nam służyć w lokalu gastronomicznych, to warto sprawdzić pojemność zbiorników. Kompaktowy Saeco Lirika OTC pomieści 2,5l wody, 15 porcji fusów oraz 500g kawy, z kolei Nivona CR 769 ma pojemnik przeznaczony na 250g ziaren i 2,2l wody.

Wybierając ekspres, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak: moc, napięcie i wymiary ekspresu. Nowoczesne modele są także wyposażone w tryby oszczędzania energii np. ekspres Nivona CR 520.

Ekspres do biura i do domu

Saeco Aulica oraz Saeco Professional są dedykowane biurom oraz gastronomii, dlatego posiadają duży pojemnik na wodę oraz fusy. Model Saeco Phedra Evo Cappuccino jest na stałe podłączony do sieci wodociągowej, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie ma konieczności dolewania wody do zbiornika. Poza stałym dostępem do wody, posiada elektroniczny wyświetlacz, który ułatwia korzystanie z ekspresu oraz przycisk one touch do przygotowywania mleka. Model Phedra najlepiej sprawdzi się w biurze i lokalach gastronomicznych.

Z kolei w warunkach domowych lepszym wyborem będą mniejsze ekspresy, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Kompaktowe Nivona CR 670 lub Saeco Lirika świetnie sprawdzą się w roli domowych ekspresów.

Funkcje robienia kawy

Zarówno ekspresy z linii Saeco, jak i Nivona, są wyposażone w zaawansowane funkcje, które pozwalają na zrobienie różnych rodzajów kawy: espresso, caffe late, cappuccino, caffe americano itd.  Warto zwrócić uwagę, że linie ekspresów Saeco Aulika Office oraz Nivona CR 520, są dedykowane kawoszom preferującym jedynie czarną kawę. Nie oznacza to, że zrobienie kawy z mlekiem jest w tych ekspresach niemożliwe, ale zdecydowanie nie jest tak wygodne jak w modelach nastawionych na dodawanie i spienianie mleka. Z kolei modele Nivona CafeRomatica 589 i Nivona CR 789 Anthracite Cube 3D posiadają funkcję automatycznego spieniania mleka  i dają możliwość wyboru spośród 3 poziomów aromatyczności kawy, dzięki czemu możemy cieszyć się ulubioną kawą w idealnej temperaturze i indywidualnie dobranym aromacie.

Model Saeco Aulika Focus udostępnia dokładną statystykę zużytych produktów oraz monitoruje spożycie kawy. To fantastyczna opcja dla miłośników zdrowego życia oraz oszczędzania. Dzięki Aulika Focus będziemy znać dokładne ilości wody oraz kawy, które zużyjemy na przygotowywanie aromatycznych napojów.

Podsumowanie

Wybór między ekspresem Saeco lub Nivona nie jest prosty. Ekspresy obu firm charakteryzują się cichą i wydajną pracą. Jeżeli szukamy ekspresu do firmy, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie Saeco, ze względu na linię Professional dedykowaną lokalom gastronomicznym oraz biurom.

Do użytku domowego sprawdzą się modele Saeco lub Nivona, a różnice między nimi mogą ułatwiać codzienne korzystanie z ekspresu (np. poprzez monitorowanie zużycia wody lub wybieranie poziomu aromatu), ale nie wpływają znacząco na jakość kawy.

Partner wpisu: artecafe.eu