Czy warto inwestować w nieruchomość?

warto wiedzieć

Opublikowano przez:

Wiele osób wie, że posiadanie sporej ilości pieniędzy na koncie może rodzić kłopoty, choć wydaje się to absurdalne. W rzeczywistości trzeba się liczyć z tym, że mając na koncie setki tysięcy, znacznie szybciej się je roztrwoni niż w przypadku kilkuset złotych.

Warto więc zastanowić się nad zainwestowanie własnego kapitału, w taki sposób, aby przynosił on stałe dochody. Jednym z najlepszych rozwiązań i jednocześnie najpopularniejszych jest inwestowanie w nieruchomości. Czy warto to robić?

(https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/ – mieszkania w sprzedaży @rocław)

Dlaczego rynek nieruchomości jest najczęściej wybierany przez inwestorów?

Rynek nieruchomości jest ogromny. Po prostu daje takie możliwości, jakie żaden inny nie jest w stanie zaoferować. Jednocześnie można w nim się łatwo pogubić i stracić wiele pieniędzy. Przy odpowiednim zarządzaniu własnymi finansami można jednak uzyskać stały dochód pozwalający na dalsze inwestowanie i kto wie, być może rozwinięcie firmy zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości.

(https://republikawnetrz.pl/blog/inwestycja-w-apartamenty-wazna-perspektywiczna-lokalizacja/ – czy lokalizacja jest ważna przy wyborze apartamentu inwestycyjnego?)

Popyt na mieszkania i domy jest bardzo duży i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Bez przerwy otwierają się nowe firmy, które potrzebują biur, sklepów, które potrzebują lokali i młodzi ludzie, którzy chcą iść na tak zwane „swoje”. Inwestowanie w nieruchomości może przynosić spore zyski pod warunkiem, że dobrze się ulokuje kapitał. Ich ceny są raczej stabilne i bezpieczne od jakichkolwiek nagłych spadków. Reasumując, stosunek zysku do ryzyka jest więc bardzo zachęcający.

(https://republikawnetrz.pl/blog/nie-inwestuj-w-takie-mieszkanie-w-ktorym-chcialbys-mieszkac/ – w jakie mieszkania inwestować?)

Dlaczego nie inwestować w lokatę?

Do pewnego czasu lokaty były bardzo zachęcającym produktem finansowym, w którym można było ulokować swoje pieniądze, jednak z czasem wszystko się zmieniło. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Procent zwrotu na poziomie od dwóch do czterech procent od zainwestowanego kapitału, nie jest zbyt zachęcający. A do tego należy doliczyć jeszcze prowizję, którą pobierają instytucje. Podliczając to wszystko, kwota nie jest oszałamiająca, a czekanie cały rok na kilkadziesiąt lub kilkaset złotych nie jest atrakcyjne.

Inwestowanie w nieruchomości przynosi o wiele więcej korzyści. Przede wszystkim kupno mieszkania, czy domu na wynajem, to także lokowanie kapitału w nieruchomość, która nadal należy do inwestora. W razie jakichkolwiek kłopotów może ją sprzedać lub w niej zamieszkać. Zakup jest więc zabezpieczony. Ponadto zarządzając mieszkaniem, ma on realny wpływ na zwrot w skali roku. Samodzielnie ustala się zasady i wysokość kwoty najmu. Dochód roczny może wynieść nawet czterdzieści procent. Nie trudno więc zauważyć, że korzyści płynące z inwestowania w nieruchomości w stosunku do lokaty bankowej są o wiele większe.

Jakie są możliwości na rynku nieruchomości?

Pytanie podstawowe brzmi: jaki kapitał ma inwestor do dyspozycji? Większość z nich zaczyna od kupna jednego mieszkania, ale są też tacy, którzy pierwsze kroki stawiają na wynajmie garażu. Śmieszne? Oczywiście, że nie. Zakup garażu nie kosztuje ogromnych pieniędzy, a obecne ceny najmu kształtują się w granicach 150 złotych. Realnie patrząc, inwestycja w nieruchomości tego typu zwróci się po około roku. Wszystko zależy od miejscowości i cen najmu garażu na rynku.

Inwestowanie w nieruchomości typu mieszkania to nadal najpopularniejszy kierunek. Tutaj bardzo często finansuje się ich zakup przy pomocy kredytu hipotecznego. Owszem, są inwestorzy, którzy mają odpowiednią ilość pieniędzy na koncie i to tylko plus dla nich. Nie muszą liczyć się z zobowiązaniami bankowymi, a dochód z najmu otrzymują na czysto. W przypadku hipoteki inwestor musi wziąć pod uwagę kwotę raty, a żeby zarobić, musi podnieść cenę najmu i kilkaset złotych. Nie oznacza to wcale braku chętnych. Tych stale przybywa, a więc warto zastanowić się nad lokowanie swoich finansów właśnie w nieruchomościach.

Artykuł partnera