Czego oczekują od pracy osoby z pokolenia X,Y,Z?

KARIERATENDY I RYNEK

Opublikowano przez:

Obecnie na rynku pracy znajdują się przedstawiciele  trzech pokoleń: X,Y,Z.  Są zupełnie różni, maja inne oczekiwania i kwalifikacje. Warto z myślą o nich tworzyć firmy przyszłości, które będą dbać zarówno o osoby, które oczekują pracy na etat na miejscu, najchętniej w siedzibie firmy, jak i dla tych, którzy preferują luźniejszy styl i prace w domu. Zmiany  te są nieuniknione, aby móc konkurować w walce o najlepszych pracowników.

Pokolenie X

To osoby urodzone w latach 1965-1979, które wchodziły na rynek pracy w latach 90.

Osoby z pokolenia X bardzo cenią stabilizacje, dlatego głównie zainteresowane są pracą na pełen etat, na umowę o pracę, w prestiżowej firmie będąca na rynku od lat.  Zwracają też uwagę na miejsce pracy, przywiązują uwagę do własnego biurka, krzesła, komputera, pokoju oraz ludzi.  Praca zdalna lub z elastycznym czasem pracy, raczej nie jest w ich kręgu zainteresowań. Wynagrodzenie często określają w widełkach wyrażone kwota brutto. Osoby z pokolenia X doceniają dodatkowe benefity takie jak, telefon, samochód służbowy, itp.  Bardzo ważnym

Pokolenie Y

To osoby urodzone w latach 1980-1989, które na rynek pracy wchodziły po roku dwutysięcznym (millenialsi).

Osoby z pokolenia Y również cenią stabilizację, ale i niezależność, dlatego elastyczny czas pracy lub tzw. home office będzie dodatkowym atutem w ofercie pracy. Bardzo cenią przyjazną atmosferę w pracy oraz rozgraniczenie na czas pracy i czas wolny, pracoholizm raczej im nie grozi. Pokolenie Y bardzo docenia oferowane szkolenia i kursy, lubią pogłębiać swoją wiedzę . „Igreki” żywo zainteresowane są wszelkimi benefitami, takimi jak, wejściówki do kina, teatru, karty sportowe, lunch-kupony. Czynnie tez uczestniczą w wyjściach i wyjazdach firmowych.

Pokolenie Z

Najmłodsza generacja, dopiero stawiająca pierwsze kroki w firmach. Osoby urodzone po roku 90.

Osoby z pokolenia Z nie do końca rozumieją koncepcję pracy przez 8 godzin w jednym miejscu, praca zdalna zdecydowanie bardziej im odpowiada. Pokolenie Y zakłada, że w ciągu doby wykonają zlecone zadania, nie rezygnując w wyjścia do urzędu, kina czy siłowni w ciągu dnia. Również charakter pracy nie jest  bez znaczenia, pokolenie Z to zadaniowcy, wolą zrobić swoje i np. zrelaksować się odwiedzając portale społecznościowe. Wysokość wynagrodzenia jest dla nich bardzo ważna.