Business casual

WIZERUNEKWYGLĄD

Opublikowano przez:

Business casual to najbardziej swobodny styl ubioru do pracy. W wielu firmach, w których kładziony jest nacisk na odpowiedni strój służbowy, wprowadzony został tzw. „Casual Friday” – jeden dzień w tygodniu, w którym przymykane jest oko na restrykcyjne zasady dress code’u. Wówczas  obowiązuje strój bardziej swobodny, wygodny. Elegancki  kostium lub garnitur ustępuje miejsca dżinsom i koszuli. Pod warunkiem, że danego dnia nie mamy umówionego spotkania z klientem. Dniem takim zwykle jest piątek.

Styl  swobodny nie jest zarezerwowany jedynie na te okazje. Może się też sprawdzić podczas mniej formalnych spotkań, na przykład  firmowych wyjazdów bądź nieoficjalnych szkoleń. Pomimo że to strój bardziej swobodny, tu również należy kierować się pewnymi zasadami.

Business-CasualPanie

Styl swobodny nie wymaga noszenia kostiumu. Żakiet lub marynarka mogą zostać zastąpione sportową marynarką lub swetrem. Istnieje także możliwość noszenia samej bluzki bądź golfu. W przypadku koszul i spódnic dozwolone są bardziej rzucające się w oczy wzory i kolory. Do elementów garderoby w stylu business casual zaliczają się także dżinsy. Buty na obcasie mogą ustąpić miejsca baletkom.

Panowie

W stylu business casual nie obowiązuje już garnitur. Panowie mogą także zrezygnować z krawata. Najlepiej sprawdzą się spodnie z prostymi nogawkami. Jeśli natomiast zdecydujemy się na dżinsy, powinny pozostać w ciemnych odcieniach. Z górnych części garderoby można zdecydować się na rozpinaną koszulę i marynarkę, która nie musi być już tego samego koloru, co spodnie. Dopuszczalny jest również kardigan, czyli rozpinany sweter bez kołnierzyka z rozcięciem pod szyją lub koszulka polo. Istnieje tu także większa swoboda w wyborze obuwia: mile widziane są  wciąż sznurowane półbuty, ale także skórzane mokasyny oraz bardziej sportowe buty typu deck shoes (buty z białą podeszwą oraz skórzanymi rzemieniami przeplatanymi wokół kostki, wykonane z naturalnej skóry.

Stopień sformalizowania stroju zależy od  firmy. Często business smart  będzie strojem właściwym na casual Friday w firmach o bardzo sformalizowanym dress code  w ciągu tygodnia.