Zmęczenie, problemy z zasypianiem?myślisz, że to depresja? Teżyczka jest z nią często mylona-sprawdź objawy

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Przepracowanie, brak snu i wypoczynku to najczęstsze bolączki pracowników korporacji. Coraz częściej określane jest to mianem depresji, ale czy zawsze to prawda?, okazuje się, iż niekoniecznie. Bóle głowy, mięśni, klatki piersiowej, apatyczność, stany lękowe, problemy z wysypianiem się to bardzo często objawy tężyczki. Choroba ta dotyka ludzi młodych, aktywnych i zestresowanych.

Tężyczkę najczęściej wykrywa się przypadkowo i to u osób pozornie zdrowych, najogólniej mówiąc jest to problem niedoboru magnezu, który bardzo często wytrącamy sobie z organizmu pijąc hektolitry kawy. Objawy tężyczki są niejednoznaczne, jedni skarżą się na skurcze mięśni, mrowienie nóg, inni mają duże problemy z koncentracją i zasypianiem. Wiele osób myśli, iż jest to depresja, stąd wizyty u psychologów, psychiatrów, branie tabletek, a prawdziwy powód odkrywany jest po latach i to przypadkowo.

Tężyczka nie jest zbyt znaną chorobą, a jej pierwsze diagnozy były w latach 60. W Polsce poradnie tężyczkowe zaczęły powstawać dopiero pod koniec lat 90 i do tej pory nadal nie łatwa jest diagnoza, zdecydowanie wypierają ją szybkie i ogólnodostępne preparaty ziołowe relaksujące i poprawiające koncentrację, a tymczasem prawdziwy problem ciągle jest w nas.

Aby upewnić się czy cierpimy na tężyczkę należy wykonać próbę. Badanie trwa około 15 minut, nie jest bolesne, ale nieprzyjemne. W tym czasie na rękę pacjenta zakłada się opaskę uciskową, a w mięsień między kciukiem a palcem wskazującym wprowadzana jest elektroda, która pokazuje, czy w mięśniu są konkretne wyładowania elektryczne.

Tężyczkę przede wszystkim leczy się farmakologicznie, ale również zaleca się zmianę stylu życia, należy zacząć od wyciszenia się oraz zmiany diety. Dobrze jest wyeliminować kawę, alkohol i cukier. Częściej jeść gorzką czekoladę, orzechy, pić kakao. Choremu jednocześnie podaje się preparaty magnezowe oraz dożylne sole wapnia. Jeśli schorzenie łączy się z niedoczynnością tarczycy stosuje się wapń elementarny. Dodatkowo w leczeniu tężyczki zaleca się podawanie witaminy D.