Zdjęcie, które wydobywa to jacy jesteśmy – czyli Sesja Sylwii

WIZERUNEKWYGLĄD

Opublikowano przez:

Chcąc  przedstawić swoją osobę na blogu, portalach networkingowych, pragnąc nawiązać znajomości poprzez internet konieczne w prowadzonej  działaności, czy też zwyczajnie opisując siebie w CV, z reguły zależy nam aby odebrano nas jak najlepiej. Czy jednak zawsze zwracamy uwagę na jakość zdjęcia, które przy tej okazji umieszczamy? Czy raczej wydaje nam się, że to nie ma większego znaczenia? Czy zawsze zdjęcie jest odpowiednio dobrane do sytuacji, kontekstu w jakim chcemy się ukazać?

Ja - skromna i sympatyczna

Ja - skromna i sympatyczna

Przyznam szczerze, że w moim przypadku długo się nad tym nigdy nie rozwodziłam.  Pamiętam nawet jak dobre kilka lat temu zaproszono mnie na rozmowę do headhuntera.  Przedtem zgodnie z ustaleniem dostarczyłam CV, w którym umieściłam swój wizerunek na szybko wycięty z jakiegoś wakacyjnego zdjęcia. To wtedy pierwszy raz zwrócono mi uwagę, że jest to mało profesjonalne. Potem kiedy była potrzeba pokazania swojej twarzy w bardziej oficjalny sposób, używałam pierwszego lepszego zdjęcia trzaśniętego w 5 minut w budce w urzędzie dzielnicy.

Osoby na wysokich szczeblach w korporacyjnym świecie zawsze mają swoje portfolio, z którego w zależności od potrzeby wybierają zdjęcia do publikacji w prasie czy internecie. Często takowe wykonywane są specjalnie na konkretną okoliczność. Takie sesje zapewniają im zresztą same firmy. Nie każdy jest prezesem albo dyrektorem, ale profesjonalny wizerunek nie musi być przecież zarezerwowany tylko dla tej sfery.

Pewna siebie

Ja - Pewna siebie i z poczuciem humoru

Jakiś czas temu zaczął mi się tlić w głowie pomysł zrobienia zdjęć, które mogłabym wykorzystać przy okazji prezentowania siebie i tego co robię. Zaczęło mi zależeć na tym aby ludzie, do których się zwracam, z którymi zamierzam nawiązać kontakt, nie znając mnie zupełnie – byli w stanie wyczytać coś więcej z mojego wizerunku - namiastkę tego jaka jestem, mojej osobowości.

Korzystając z doświadczeń znajomej oraz efektów sesji zdjęciowej, w której sama uczestniczyła, zdecydowałam się na spotkanie z dwoma uroczymi kobietami: Kasią Gruk i Tatianą Pałucką - prowadzącymi przedsięwzięcie „Twoja Sesja”. Podałam im cel, dla którego chciałabym wykonać zdjęcia, miejsce jakie preferuję – studio czy inne otoczenie -  i ustaliłyśmy szczegóły.

Na sesję umówiłyśmy się  we wnętrzach Bo Concept  w Warszawie, a więc w skandynawskim klimacie.  Zanim to jeszcze nastąpiło przekazałam Kasi rozmiar swojej

Tutaj w poważniejszej stylizacji

Ja - Profesjonalnie i "z pazurem"

garderoby. To ona była odpowiedzialna za dobór odpowiednich ubrań. Po przymiarce kilku opcji padł wybór na niebieską sukienkę z kolekcji Natashy Pavluchenko oraz zestaw bardziej oficjalny: klasyczne czarne spodnie i koszula marki Simple. Następnie nadszedł czas na makijaż. Kasia współpracuje z marką Givenchy i kosmetyków tej właśnie produkcji użyła do mojej charakteryzacji. Niewiele to miało wspólnego z makijażem wykonywanym przeze mnie. Tutaj to kwestia co najmniej czterdziestu minut i uważnej pracy. Efekt był super. Do tego jeszcze ułożenie włosów i byłam gotowa przystąpić do następnego etapu.

I znów artystycznie

Ja - Kocham Paryż i sztukę!

Tatiana w czasie moich przygotowań zwiedzała obszerne wnętrza BoConcept wybierając meble i miejsca, na których tle moja osoba w kontekście kreacji oraz celu jaki chciałyśmy osiągnąć – wyglądałaby najlepiej. No i rozpoczęłyśmy sesję. Jak to wygląda? Tatiana daje wskazówki, ale dąży do tego aby modelka zachowywała się swobodnie. Zachęca do koncentrowania się na tych cechach naszej osobowości, które charakteryzują nas najlepiej – po to aby osiągnięty efekt był prawdziwy i naturalny. Fotografka jest bardzo łagodną i miłą osobą, stwarza przyjemną atmosferę więc praca z nią jest prawdziwą przyjemnością. Bez zadęcia, sztywności i tremy, którą na myśl o takiej sesji można by  sobie potencjalnie wyobrażać. Ja jestem osobą dość energiczną, z poczuciem humoru, zdecydowaną ale i wrażliwą. Liczyłam na to, że zdjęcia odzwierciedlą te wszystkie cechy. No i muszę przyznać, że się nie rozczarowałam. Otrzymałam zestaw fotografii, z których dokonałam wyboru. Uzgodniona ilość poddawana jest profesjonalnej obróbce tak aby ostatecznie wydobyć z obrazu maksmalny efekt. Jestem zadowolona z ostatecznego rezultatu i szczęśliwa, że po miesiącach namysłów w końcu zdecydowałam się zrealizować swój zamiar.

12654518_1025770930813575_3303848545361931872_nJeśli podobnie jak ja jesteś zainteresowana/y profesjonalną sesją zdjęciową, pragniesz zaprezentować się i zdajesz sobie sprawę, że wizerunek jest ważny w konteście Twojej działności skonataktuj się z Tatianą i Kasią. Serdecznie polecam!

Dodatkowo Super Oferta dla czytelników Korposfera. Jeśli potrzebujesz konsultacji w zakresie: “metamorfoza, makijaż, wizerunek” Napisz  a otrzymasz bezpłatną konsultację o wartości 200 zł. Wyślij mail na: info@twojasesja.com, w tytule wpisz  “konsultacja-korposfera”. Podaj do siebie numer kontaktowy, imię i nazwisko. "Twoja sesja" skontaktuje się Tobą, aby się umówić. www.twojasesja.com Więcej na temat tego co może obejmować konsultacja TUTAJ.

Kasia Gruk - charakteryzatorka

Kasia Gruk - charakteryzatorka

Wybór miejsca sesji wizerunkowej nie jest przypadkowy, wybieramy je po rozmowie, podczas której poznajemy naszego klienta, jego zainteresowania, pasje, ustalamy jaki obraz siebie chce przekazać poprzez zdjęcie, jakiej komunikacji potrzebuje ?

Po rozmowie, wstępnym poznaniu  ustaliłyśmy, że sesja wizerunkowa powinna odbyć się w miejscu z duszą, wysmakowanym, pełnym designerskich mebli, ale ciepłym i przyjaznym – showroom Bo CONCEPT w Warszawie na ul.  J.P. Woronicza doskonale się do tego nadawał.

Na całość zdjęcia wizerunkowego wpływa koncepcja fotografa, oświetlenie, miejsce, jaką klient chce opowiedzieć historię. Bardzo ważnym elementem jest stylizacja, makijaż i fryzura – które muszą dopełniać całość i tworzyć spójny przekaz.

Sylwię odebrałam jako osobę bardzo kreatywną, zdecydowaną, ale też ciepłą, kobiecą z artystyczną duszą – blog : "O północy w Paryżu". Wybrałam dwie stylizacje – czarna bluzka i spodnie  SIMPLE , buty Karll – prostota kroju, świetna jakość, brak biżuterii, tylko męski charakterystyczny zegarek Sylwii – świetnie podkreślają klasę, zdecydowanie i surową kreatywność. Czerń dobrze kontrastuje z blond włosami i jasną karnacja. Do tej stylizacji dobrałam czerwoną, koralową szminkę ( Sylwia nie używa takiej na co dzień ) , żeby wprowadzić kontrast i akcent kobiecości.

Z kolei piękną niebieską sukienkę projektu Natashy Pavluchenko ( jak ją zobaczyłam, od razu wiedziałam, że jest wymarzona dla  Sylwii ) ślicznie podkreśla jej kobiecość , ale poprzez prostą formę cały czas pasuje do jej charakteru. Pastelowy makijaż łagodzi wizerunek.

Jeśli zdjęcie ma być profesjonalne, komunikować jakość i klasę , uważam, że skorzystanie z pomocy stylisty jest niezbędne. Zawsze wybieram parę stylizacji dla konkretnej osoby: rozmiar, kolory, styl, współpracuję z dobrymi markami ubrań, butów, biżuterii. Razem z fotografem tworzymy wspólną koncepcję stylistyczną zdjęcia, co wpływa na efekt końcowy.

Makijaż i fryzurę, ubrania  dobieram  do typu urody. Dla mnie najważniejsze jest, żeby osoba w mojej stylizacji czuła się komfortowo i sobą. Nie przebieram, nie zmieniam – a wydobywam wszystkie atuty i je podkreślam, zgodnie z charakterem i typem urody. Makijaż fotograficzny rządzi się swoimi prawami – powinien być bardziej wyrażny niż makijaż codzienny. Wykonuję go kosmetykami marki Givenchy – co gwarantuje mi dobrą jakość i efekt jaki chcę uzyskać .

Tatiana Pałucka - fotografka

Tatiana Pałucka - fotografka

“Co chcesz powiedzieć dzięki temu zdjęciu swoim klientom, kontrahentom, przyszłemu pracodawcy?” – przygotowując się do sesji wizerunkowo-biznesowej, to pytanie stawiam, jako pierwsze. Kolejne to np. “W jaki sposób to zdjęcie będzie wykorzystywane i gdzie?”. Odpowiedzi pozwolą, najlepiej jak to możliwe, zaplanować scenariusz sesji, a poza tym, poprowadzić klienta w czasie pozowania. To ważne, bo nie wszyscy czują się przed obiektywem bardzo komfortowo i należy ich zrozumieć i im pomóc.

Wsparcie w osiągnięciu celów biznesowych klienta, to jedno z głównych zadań fotografa specjalizującego się w tego rodzaju fotografii, bo świetna technika czy praca ze światłem jest tutaj oczywistym standardem.

Sokoro poruszamy temat profesjonalnego wizerunku, postanowiłyśmy dowiedzieć się tego, jakie znaczenie może mieć zdjęcie w procesie rekrutacyjnym oraz osiąganiu naszych celów.  Zapytałyśmy eksperta w dziedzinie - Agnieszkę Orlikowską, head-hunter z wieloletnim doświadczeniem, obecnie pracującą dla jednej z wiodących firm doradztwa personalnego na naszym rynku.

Agnieszka Orlikowska, Headhunter

Agnieszka Orlikowska, Head-hunter

"Jestem head-hunterem od kilkunastu lat i jeszcze kilka lat temu umieszczanie zdjęć nie było standardem w CV. W ogłoszeniach umieszczano specjalne prośby o to, aby kandydaci załączali zdjęcie. Zdarzają się też ciągle zdjęcia sprzed kliku lat "paszportowe" lub też takie, które ewentualnie mogły się znaleźć na portalach dotyczących hobby lub życia osobistego" Mówi Agnieszka i jednocześnie zauważa: "Od pewnego czasu jednak kandydaci zaczęli przywiązywać wagę do tego, jakie zdjęcia umieszczają w CV. I teraz są to często profesjonalne, które są w stanie zaprezentować daną osobę"

Na pytanie czy zdjęcie może zdecydować o chęci nawiązania kontaktu z kandydatem Agnieszka odpowiada: "Moje kryteria dotyczące decyzji o zaproszeniu kandydata na rozmowę to zawsze wymagane na danym stanowisku doświadczenie i kompetencje, ale zdjęcie powinno być dopełnieniem informacji, które czytamy w CV. Zdjęcia umieszczane przez kandydatów mogą zasugerować co nieco na ich temat. Na pewno powiedzą jak osoba traktuje poszukiwanie pracy, jakie ma podejście do zaprezentowania swojego wizerunku. Zdarzają się sytuacje, że ktoś chce być zapamiętany i wtedy umieszcza bardzo "kreatywne" zdjęcia, które oprócz tego niczemu innemu nie służą". A co ze zdjęciami na portalach społecznościowych czy networkingowych, na stronach internetowych? "Powinny być dopasowane do miejsca, gdzie je umieszczamy i jaki cel chcemy osiągnąć. Jeżeli jest to sieć profesjonalna, to zdjęcie powinno być dostosowane do roli, o jaką dana osoba się ubiega. Jeżeli ma służyć zdobywaniu kontaktów biznesowych, to umieszczenie tam zdjęć z wakacji - np. z basenu chyba nie będzie trafionym pomysłem, chyba, że osoba ta jest np. animatorem zajęć dla dzieci i chce znaleźć ciekawą pracę w tym zakresie".

Katarzyna Gruk - założycielka Akademii Szczęśliwych Kobiet

10869571_1006281609399597_1050973324836396553_oCharakteryzatorka, wizażystka Guerlain i Givenchy, trener i Beauty coach,  absolwentka min. Międzynarodowej Szkoły Charakteryzacji,  Akademii Trenerów Marshall Polska, SHADESS OFF BEAUTY London. Przez wiele lat pracowała jako charakteryzator i wizażysta w TV Polsat, Polsat NEWS, TVP, TVN. Wykładowca wizażu i stylizacji w szkole kosmetycznej i fryzjerskiej ZDZ Podwale.  Właścicielka firmy szkoleniowej Akademia Makijażu, która zrealizowała szereg szkoleń z kreacji wizerunku i wizażu min. dla PZU SA, BRISTOL – MYERS SQUIBB, BONDUELL, SPARTA, TUiR  WARTA, GENERAL MOTORS, ALCON, CEMBRIT, KAPSH, AXEL SPRINGER, BP, ASTRA ZENECA,  HILTI, RAIFFEISEN BANK i wielu innych. Wolontariusz fundacji „ Piękniejsze życie”, gdzie regularnie prowadzi warsztaty makijażu dla kobiet w trakcie leczenia onkologicznego. www.akademiaszcesliwychkobiet.pl

 Tatiana Pałucka – fotograf

Tatiana Pałucka - fotografka

Ukończyła Europejską Akademię Fotografii. Na początku swojej zawodowej drogi praktykowała w domu produkcyjnym „Vidoq”. Współpracuję z takim agencjami modelek, jak: ECManagement, Free Models czy  Hook Models. Jej zdjęcia znalazły się na okładkach płyt zespołu Plazmatikon oraz Małgorzaty Markiewicz. Były także prezentowane w ramach wystawy „Alchemia Tańca” oraz publikowane w Modo i Confashion Magazine.

W fotografii biznesowej i modowej jej główne motto to pokazać charakter i markę firmy lub produktu. Żeby osiągnąć ten cel, każdą sesję zaczyna od pytania: Co chcecie powiedzieć o swojej firmie swoim Klientom i kim jest Wasz Klient? W fotografii portretowej natomiast cenię sobie moment szczególnej intymności i “zakochania” w kimś, kogo fotografuje. www.tatianapalucka.pl