Wymarzona praca

KARIERASZUKAJĄC PRACY

Opublikowano przez:

Jak zdobyć wymarzoną pracę?

Wymarzona praca sama nie przyjdzie, jeśli nie zaczniesz jej szukać i ułatwiać sobie drogi do jej osiągnięcia, prawdopodobieństwo, że sama wpadnie Ci w ręce jest znikome. Aby ją znaleźć musisz zacząć szukać. Czasami nie wierzymy w siebie, a czasem przekładamy szukanie wymarzonej pracy na „jutro”. Zatem: Zacznij wierzyć w siebie. Znajdź czas. Zacznij szukać już dzisiaj. Poniżej wskazówki jak to osiągnąć.

1. Zadaj sobie pytanie czego oczekujesz od siebie i swej wymarzonej pracy.
2. Wypisz swoje mocne strony.
3. Napisz cv w taki sposób aby Cię zauważono w tłumie.
4. Przygotuj sobie listę pytań i odpowiedzi jakie mogą pojawić się podczas rekrutacji.
5. Bądź odważny i wyróżnij się.

Odpowiedz sobie , czego tak naprawdę oczekujesz?

Co chciałbyś robić? Czym się zajmować? Odpowiedź na to pytanie jest elementem wyjściowym i kluczem do Twojego sukcesu w kwestii szukania pracy.
Dla niektórych praca jest niczym więcej niż częścią ich życia, która pozwala się utrzymać. Jednak niezadowolenie i brak satysfakcji sprawia, że rzadko wykorzystują swój potencjał, co jest nieuczciwe zarówno w stosunku do nich samych, jak i ich pracodawców. Pracownik zadowolony ze swojej pracy, staje się dużo bardziej produktywny i tym samym przyczynia się do rozwoju firmy ale i swego osobistego. Oczywiście motywacja w postaci wynagrodzenia, premii jest niesłychanie ważna. Poczucie, iż robi się to co się bardzo lubi , a w zamian za to dostaje wynagrodzenie jest kołem napędowym i krokiem do kariery. Jeśli to co robimy sprawia nam przyjemność i daje poczucie spełnienia, prędzej czy później zauważone jest przez pracodawcę. Pracownik, który wykonuje chętnie i z entuzjazmem powierzone mu zadania, zwykle jest lepszy niż ten, który robi to wyłącznie z obowiązku i dla pieniędzy.
Dlatego, zanim rozpoczniesz poszukiwanie pracy, zastanów się dokładnie nad tym, co chciałbyś robić.
Pokaż swoje mocne strony
Zastanów się w czym jesteś najlepszy? Wypisz na kartce swoje atuty.
Przed odpowiedzeniem na to pytanie , stwórz listę swoich osiągnięć. Oprócz mocnych cech charakteru jak sumienność, pracowitość , powinna ona zawierać również cele, które zostały już zrealizowane, referencje od poprzednich pracodawców oraz nagrody, jakie otrzymałeś. Powinieneś umieć „sprzedać” swoje zdolności, umiejętności i doświadczenie, podobnie jak specjaliści od marketingu próbują sprzedać swoje produkty. Pamiętaj, że jeśli zaniedbasz przedstawienie się w odpowiedni sposób, pracodawcy stworzą swoją własną historię o tym, kim jesteś i jakie posiadasz kwalifikacje.

Napisz cv. Postaraj się, by Cię zauważono

Stwórz życiorys, który wygląda profesjonalnie. Na jednej stronie zaprezentuj to, co chcesz, żeby pracodawcy zauważyli od razu. Musi być jasny, czytelny i zrozumiały. Sprawdź dokładnie, czy nie ma w nim literówek i błędów interpunkcyjnych. Upewnij się, że wszystkie informacje są aktualne. Ważne jest aby umieścić aktualne zdjęcie, najlepiej takie z dowodu. Oczywiście znajdą się tacy, którzy postawią na oryginalność i wkleją zdjęcie z wakacji lub innej sesji, jednak to nie jest najlepszy pomysł. Paradoksalnie czasem mniej znaczy więcej.
Zaprezentuj informacje, które pasują do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Napisz swój życiorys tak, by podkreślić wykształcenie i doświadczenie, jakiego oczekują pracodawcy i wyeliminuj niepotrzebne dane. Pamiętaj, że nieaktualne lub nieadekwatne do umiejętności CV drastycznie zmniejsza twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.
W dobrym tonie też jest skontaktowanie się z potencjalnym pracodawcą w celu potwierdzenia otrzymania Twojego cv i podziękowania za jego rozpatrzenie. Ten mały krok może sprawić, że to właśnie Twój życiorys znajdzie się na szczycie innych.
Pamiętaj też, iż w obecnych czasach w dobie wszechobecnego Internetu, pracodawca może Cie sprawdzić, między innymi na portalach społecznościowych , dlatego zadbaj o swój wizerunek i nie umieszczaj niepotrzebnych wpisów lub zdjęć. Zrób proste doświadczenie wpisując w Google swoje imię i nazwisko. Wyniki zwrócone przez wyszukiwarkę mogą Cię zaskoczyć.

Pytania, których możesz się spodziewać

  • Proszę opowiedzieć coś o sobie!

Nie skupiaj się na kwestiach prywatnych lub o tym, co robiłeś w weekend. Chyba że było to coś fascynującego i może pokazywać Twoją pasję. Osoby, które mają swoje pasje i lubią o nich opowiadać, są zazwyczaj cenionymi pracownikami. Jednak przede wszystkim streść swoje dokonania zawodowe w kilku zdaniach. Postaraj się wskazać na korzyści z zatrudnienia Ciebie. Zastanów się, jakie są Twoje najważniejsze zalety i umiejętności i jak pomagały Ci one w pracy.

  • Jakie są Pani/Pana słabe strony?

To już powinieneś wiedzieć, wypisałeś je w cv.

  • Największe osiągnięcie zawodowe? Największy sukces?

Skup się na faktach, nie chwal się. Powiedz o nagrodach pracowniczych, usprawnieniach, awansach, zarobionych lub zaoszczędzonych pieniądzach dla firmy, pozyskanych klientach, przeprowadzonych kampaniach czy wszystkim, co może Ci pomóc pokazać się w pozytywnym świetle. Przygotuj się i pomyśl o tym, z czego jesteś dumny.

  • Ile chcesz zarabiać?

Jeśli podasz zbyt niską kwotę, trudniej będzie Ci ją negocjować, jeśli otrzymasz ofertę pracy. Jeśli podana stawka będzie zbyt wysoka, jest szansę, że pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie tańszego kandydata. Zbadaj dokładnie branżę i zorientuj się jakie są zarobki na aplikowanym stanowisku.

Bądź odważny i wyróżnij się

Umiejętność wyłonienia się z tłumu jest niesamowicie istotna. Spróbuj wymyślić kreatywną, odpowiednią strategię, stworzoną po to, by wyróżnić się z masy kandydatów. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Poświęć czas na dobór stroju. Pamiętaj pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Nie daj się zaskoczyć i nie bój się odpowiadać na pytania. Nigdy nie rezygnuj i nie mów, że do czegoś nie podejdziesz, np. do testu, który coraz częściej jest stosowany podczas rekrutacji. Dla pracodawcy ważne jest Twoje podejście i chęć pracy i uczenia się.

Czas, jaki poświęcisz na przygotowanie się do poszukiwania nowej pracy, zwróci się zapewne bardzo szybko!
Życzę powodzenia i zdobycia wymarzonej pracy!
Dodaj komentarz i polub artykuł, jeśli Ci się podobał.
Jeśli masz jakieś pytania – pisz, chętnie odpowiem.