Winda – zasady zachowania się

ETYKIETAWIZERUNEK

Opublikowano przez:

Kultura w organizacji to modny i popularny temat. Korporacje definiują kulturę organizacyjną jako normy społeczne i systemy wartości stymulujące pracowników, właściwy klimat organizacyjny, sposób zarządzania, podzielane znaczenia i symbole, schematy poznawcze, wymogi, zachowania. . Kultura ta przejawiała się w wielu czynnikach, które mają decydujące znaczenie , czy firma odniesie sukces czy też porażkę. Są to między innymi, zachowania jednostek, ich reakcje, sądy, postawy, sposoby rozwiązywania problemów, organizacja   biur i ich wyposażenie oraz ogólna estetyka wnętrz.
Coraz częściej pomijana jest kwestia zwykłych ludzkich zachowań, choćby np. w windzie.

Zabiegani, zamyśleni zapominamy o tym iż nie tylko jesteśmy częścią maszyny , małym trybikiem, ale przede wszystkim ludźmi. W ostatnim czasie w Polsce przybyło wielopiętrowych budynków, nie tylko biurowców. Podróżowanie windą stało się czymś zwykłym, normalnym kolejnym etapem dotarcia do domu czy tez swojego stanowiska pracy, jednak zasady savoir-vivre’u zdaje się przestały obowiązywać.

Jeśli Wy też macie wątpliwości czy Wasze zachowanie jest poprawne, czy nie? Czy należy mówić „dzień dobry”, do widzenia” lub „dziękuję oto przypomnienie kilku użytecznych zasad:

lift-450821_1920

 

  1. Co robimy podczas wejścia do windy?

Wchodząc do windy, w której ktoś już jedzie, powinieneś się przywitać. Proste „Dzień dobry!” jest jak najbardziej wskazane. Ta sama zasada obowiązuje podczas wejścia do innych obiektów, typu: sklep, gabinet lekarski, pokój w biurze, itp. Witamy się bez względu na to, czy dana osoba jest naszym znajomym. Wychodząc, schemat jest ten sam: „Do widzenia!”. Nie powinniśmy używać „dziękuje” – zwrot ten jest dość powszechnie stosowany, jednak nie jest on poprawny – nie ma wskazań do podziękowań, bo niby za co? Za to, że winda nie spadła? Jeśli już użyjemy słowa „dziękuje” – powinniśmy dodatkowo powiedzieć „do widzenia” – wtedy dziękuję jest uzasadnione i oznacza podziękowanie za miłą podróż.

  1. Jak i gdzie stoimy w windzie?

Przede wszystkim jeśli wchodząc do windy wiesz, że jedziesz na jedno z wyższych pięter powinieneś wejść najbardziej w głąb, jednak nie pchaj się. Jeśli jedziesz jedno lub dwa piętra, ustaw się bliżej wyjścia. Wiele kontrowersji budzi stanie plecami do współtowarzyszy podróży, oczywiście nie jest to mile widziane, jednak nie jest też negowane. W grę wchodzą udogodnienia logistyczne – gdy stoimy w windzie plecami nawet do osób, które znamy wtedy robimy więcej miejsca dla innych.

  1. Co zrobić jak jest dużo osób oczekujących na windę?

Winda ma ograniczenia: wagowe  i  powierzchniowe. Jeśli nie jest więcej osób przed wejściem do winy ni w rzeczywistości może ona pomieścić, powinniśmy ustąpić miejsca osobom: śpieszącym się bardziej, starszym i wyższym rangą, oczywiście w miłym tonie jest też przepuszczenie kobiet. Nie sil się jednak na kurtuazję, jeśli stoisz pierwszy w kolejce, a za Tobą ustawił się łańcuszek innych spieszących do korpo pracowników.

  1. Przytrzymać drzwi, czy nie przytrzymać?

Jeśli w windzie jest miejsce, a osoba prosząca Cię o przytrzymanie windy rzeczywiście wykazuje chęć prędkiego wskoczenia do niej, to taka grzeczność będzie miłym gestem. Zatrzymaj windę na tych kilka sekund, być może właśnie ratujesz obcego przed dywanikiem u szefa. Niewłaściwe jest wciskanie guzika zamykającego windę tuż po wejściu do niej.

  1. Rozmowa czy cisza?

Jeśli nie znamy innych pasażerów nie nawiązujemy rozmowy. Lepiej w ciszy i spokoju dojechać do celu, niż kolejny raz dyskutować o pogodzie. Rozmawiać można kiedy windą podróżujemy wspólnie ze znajomymi. Jednak, jeśli wsiada ktoś obcy tematy powinny omijać kwestie prywatne, a głos należy ściszyć do minimum. Wszystko, po to by osoby podróżujące razem z nami czuły się komfortowo.

  1. Co robić podczas jazdy windą?

Lustro w windzie jest elementem dekoracyjnym. Mimo, iż podróż daje nam kilka sekund dodatkowego czasu to nie wykorzystujemy go do przeprowadzenia szybkiej toalety. Nie czeszemy włosów, nie sprawdzamy uzębienia i nie poprawiamy makijażu. Zabronione jest też używanie perfum i palenie papierosów.  Nie odpisujemy też na sms-y, w końcu w większości wind nie ma zasięgu. W podróży zawsze dbamy o komfort i bezpieczeństwo współpasażerów. Wszystkie przedmioty i rzeczy osobiste trzymamy jak najbliżej siebie. Mamy je także na uwadze, kiedy opuszczamy windę, tak aby torba nie zahaczyła o kolana współpasażera, a kawa nie znalazła się na jego koszuli.

  1. Wysiadanie z windy

Pożegnanie jest oczywiste i nie tylko w windzie. Krótkie „do widzenia” nie zawsze załatwia wszystko. Jeśli stoisz na końcu windy zasugeruj, że chcesz wysiąść –„przepraszam”. Nie pchaj się na siłę. Jeśli jesteś na początku i ktoś z głębi chce wyjść po prostu wyjdź na chwilkę i umożliw to samo innym.

Korzystanie z windy jest dość proste, jest to w końcu tylko kilka czynności – jednak przestrzeganie zasad jest bardzo ważne i pozwoli uniknąć nam popełnienia gafy.

Jak wygląda u Was jazda windą? Czy naciskanie guzika zamykającego jest częste? Czy używane są zwroty „dzień dobry” i „ do widzenia”? a może pogoń za pracą i sukcesem czyni, iż jest to zapominane?

Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Redakcja Korposfery