Jak długo trwa pełna aktywność naszego mózgu?

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Bycie w pełni aktywnym przez cały dzień nie jest możliwe. Nasze ciało i umysł fizycznie nie mają takich możliwości, dlatego  ani sami od siebie , ani nikt nie może od nas wymagać sprawnego i wydajnego myślenia przez cały dzień, czy nawet 8 godzin w pracy. Warto wiedzieć, iż nasz mózg się nie męczy, jedynie nasz organizm dając nam sygnały które odbiera mózg. Przy długotrwałym siedzeniu przy biurku  skracają się ścięgna podkolanowe, wtedy mózg uwalnia adrenalinę i jednocześnie uwalniane są zapasy cukru do krwi. Jeśli taki stan trwa długo i systematycznie  – wzrasta ryzyko zachorowania na  cukrzycę.

Wielogodzinne  siedzenie przed komputerem z dokumentami , często także po godzinach jest niezgodne z pracą mózgu i skutkuje frustracją i zmęczeniem. Brak choć 5-cio minutowych przerw co godzinę powoduje:

  • Spadek efektywności myślenia – maximum możliwości przetwarzania informacji przez mózg  to 1,5 godziny, później efektywność gwałtownie spada.
  • Zmęczenie fizyczne ciała, ból szyi, pleców, itp.
  • Frustrację – przy długim siedzeniu po prostu się nudzimy.

Pełny cykl aktywności mózgu trwa ok. 1 – 1,5 godziny. Zaczyna się od rozgrzewki, która trwa około 5-10 minut, następnie przychodzi moment właściwego działania mózgu z wysoką koncentracją i trwa od 45 do 60 minut, po tym potrzebuje 5-10 minut przerwy na relaks i regenerację. Warto wtedy wstać od biurka, przejść się, rozprostować kręgosłup, dobrze też przewietrzyć pomieszczenie.