Urlop sabbatical -odpoczynek od korporacji.

KARIERA

Opublikowano przez:

Urlop sabbatical to płatny urlop dla profesjonalistów.  Tłumaczenie z języka angielskiego sugeruje, iż jest to czas wolny do pracy z powodów naukowych, jednak w praktyce jest to  płatny urlop dla wypalonych zawodowo pracowników korporacji. Zwykle trwa od od kilku tygodni do kilku miesięcy. Urlop ten może być wykorzystany na odpoczynek lub podróż, generalnie chodzi o regenerację psychiczną i fizyczną pracownika. O takim urlopie decyduje pracodawca, pracownik stanowi o tym, jak go wykorzysta.

 W wielu zagranicznych firmach takich jak: McDonald’s, IBM, American Express, Nike czy Intel urlop sabbatical stał się już normą. W Polsce pomysł ten dopiero raczkuje, jednak po woli zdobywa grono sympatyków. Pracodawcy dochodzą do wniosku, iż czasem warto zatrzymać dobrego pracownika, który pod wpływem dużej ilości obowiązków ” wypalił się”, jednak chwila odpoczynku pozwoli nabrać mu siły i znów być wydajnym i kreatywnym jak dawniej.

Urlop sabbatical dedykowany jest profesjonalistom, osobom na wysokich stanowiskach, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu, których utrata dla pracodawcy będzie dużą strata merytoryczną. W przypadku takich strategicznych osób powodem skorzystania z urlopu sabbatical może być nie tylko wypalenie zawodowe, ale chęć podniesienia kwalifikacji zawodowych np. za granicą lub kłopoty w życiu osobistym.

Zalety takiego urlopu są oczywiste  – odpoczynek, jednak należy pamiętać, iż forma urlopu sabbatical nie jest uregulowana w Kodeksie Pracy. Jest to tylko umowa partnerska pomiędzy pracownikiem , a pracodawcą, która nie daje gwarancji powrotu na to samo stanowisko. To samo dotyczy wypłacanego wynagrodzenia – w trakcie urlopu może ono ulec zmianie lub nawet w skrajnych przypadkach może przestać być wypłacane.