„Sztuka spania i wstawania” Mateusz Karbowski

KSIĄŻKI

Opublikowano przez:

Niedawno wpadł mi ręce poradnik o śnie. A konkretnie o tym jakich przestrzegać reguł aby przy mniejszej ilości  snu  mieć więcej energii i sił witalnych. 

Poradnik jest napisany przez Mateusza, który dostrzegł w pewnym momencie swojego życia, że dość często jest przemęczony nawet pomimo dużych dawek snu. Zaczął zgłębiać temat, a w efektem tego zgłębiania oraz własnych doświadczeń i praktyk jest właśnie ta książka. 

Dowiedziałam się dość ciekawej rzeczy o wpływie światła na rytm naszego organizmu i dobry sen. Ponoć sukces dobrego spania to utrzymywanie wyższej temperatury, czyli pobudzanie organizmu w ciągu dnia, po to aby osiągnąć jak największą różnicę w ciepłocie ciała  w stosunku do nocy, kiedy to organizm się wychładza. A co w tym może pomóc?  światło - a co ważne szczególnie dzienne - obniża poziom melatoniny, ruch w ciągu dnia, dieta, wyzbycie się złych nawyków. 

Autor daje też sporo wskazówek jak radzić sobie z bezsennymi nocami, jakie stosować sztuczki aby przechytrzyć organizm i przeprogramować jego działanie.

To tak ogólnie, w poradniku jest dokładniej wraz z opisem ciekawych badań, jakie były przeprowadzane w tym zakresie. 

Duża zaleta, jak na poradnik, które czasem stają się nudnawe - ten przyjemnie się czyta. Jestem zadowolona z lektury i będę się naprawiać 🙂

Książka jest dostępna w wersji drukowanej, pdf oraz audio (CD oraz mp3). Czyli jak sobie kto życzy.