Strefa chillout – przestrzeń do wypoczynku dla pracowników.

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Strefy relaksu pełnią ważną rolę w przestrzeni biurowej wielu firm. Takie miejsca pozwalają na odpoczynek pracowników oraz stanowią miejsce spotkań. Pozwalają odpocząć od natłoku zajęć, zresetować się i na nowo ze świeżym umysłem rzucić  w wir pracy. Początkowo takie strefy powstawały głównie w firmach kreatywnych, obecnie coraz więcej pracodawców ma już świadomość jak istotna jest przestrzeń chilloutu dla pracowników. Przeświadczenie, że taka strefa spowoduje, iż pracownik będzie spędzał tam więcej czasu niż powinien, obecnie się zmienia. Psychologowie od dawna zwracają uwagę szefów firm na to, iż warunki, w jakich wypełniają swoje obowiązki pracownicy, mają ogromny wpływ na efektywność ich działań. Należy też zauważyć, iż strefy chilloutu to nie  przemijająca moda, lecz zupełnie uzasadniony wybór, sprawdzający się wówczas, gdy zależy nam na komforcie osób, z którymi współpracujemy oraz na wysokiej jakości usług jakie świadczy firma. Wiele badań naukowych dowiodło, iż wypoczęty pracownik jest bardziej efektywny.

Coraz częściej można zauważyć ciekawe rozwiązania, na rynku pojawiło się też sporo firm specjalizujących się w aranżacji właśnie stref relaksu dla pracowników.

Często takie strefy wyposażone są w zestawy odpowiednich mebli takich jak, wygodne kanapy, pufy, fotele ze specjalnymi oparciami czy hamaki. Zwykle w pomieszczeniach tych jest też odpowiedni sprzęt: telewizor, konsola playstation, automat ze snackami, gra piłkarzyki, bilard. Coraz częściej w strefach relaksu powstają też biblioteki.

Najczęściej występują dwa trendy wystroju takich wnętrz.

Pierwszy: łączenie się stref relaksu z pomieszczeniami socjalnymi.

Drugi: główny nacisk kładzie się na charakter wnętrza, w zależności od tego do czego ma służyć taki pokój relaksu jest on odpowiednio wyposażany. Może być to pokój do drzemki, masażu, chwilowej zadumy, czy wyładowaniu emocji np. podczas gry w piłkarzyki.

 

Ważne jest też oświetlenie takiej strefy, jak wynika z badań – światło dzienne najlepiej wpływa na samopoczucie człowieka. W przypadku gdy nie ma bezpośredniego dostępu do światła dziennego najczęściej stosowane  oświetlenie punktowe (np. kinkiet, lampa podłogowa), delikatne, o ciepłym odcieniu, takie przy którym odpocznie wzrok.

 Wszystko oczywiście w tym celu, aby chillout stał się szczególnym miejscem w firmie, takim w którym każdy  pracownik będzie mógł  odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił do dalszej pracy.

Strefy relaksu dla pracowników mają m.in. :Grupa Pracuj, Grupa K2, Google