Shinrin Yoku czyli czerpanie mocy z przyrody

PO PRACYZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Przytłoczeni nadmiarem obowiązków, zarówno w pracy jak i w domu, gnamy jak opętani załatwiając niecierpiące zwłoki sprawy.  Przemieszczamy się z naszego mieszkania przez zatłoczone i głośne miasto do biura, gdzie spędzamy co najmniej 8 godzin w zamknięciu. Następnie najczęściej wracamy do domu, gdzie zalegamy w betonowych murach przed telewizorem. W wolnym czasie przechadzmy się po mieście, zasiadamy w restauracji czy kawiarni albo wybieramy się do kina. Wszędzie beton, mury, hałas, zanieczyszczenia. Do tego głowa przepełniona tysiącem informacji – tymi ważnymi i śmieciowymi, na które mimowolnie jesteśmy narażeni.

Czasem jednak przychodzi tęsknota do natury. Poszukujemy parków, zielonych skwerów, które swoją aurą zdają się przynosić ukojenie. I to jest całkiem naturanlne! Co więcej, systematyczne spędzanie czasu w otoczeniu przyrody, do tego umiejętność czerpania w odpowiedni sposób z dobodziejstw jakie nam daje, może być kluczem do naszego szczęścia i zdrowia w stopniu jakim byśmy się tego nie spodziewali.

Wasza świadomość, jak bardzo powinniśmy docenić naturę, wzrośnie kilkakrotnie po lekturze książki „Shinrin Yoku”. To pozornie mała – (bo tak na prawdę przez swoją treść wielka), pięknie wydana książeczka, zawiera opis niesamowicie ciekawej koncepcji  „zielonych kąpieli”.

Termin shirnin yoku został pierwszy raz użyty w 1982 roku, w programie Ministerstwa Leśnictwa w Japonii, będącym narodową akcją wspierania zdrowia Japończyków.  Shinrin oznacza „las” a yoku „kąpać się”. Licznymi badaniami udowodniono, że przebywanie na łonie przyrody ochrania nas przed chorobami cywilizacyjnymi oraz pozwala powracać szybciej do zdrowia po przebytych operacjach czy doświadczonych dolegliwościach. Shirnin yoku jest tak powszechne w Japoni, że stanowi  swoisty  nurt terapeutyczny.

Hector Garcia oraz Francesc Miralles dzielą się z nami  technikami czerpania mocy z natury, zagłębiając się jednocześnie w mistyczny świat duchów z japońskich wierzeń, oraz odnosząc się do interesujących historii będących potwierdzeniem odwiecznego  związku człowieka z naturą.  Jeśli zastosujecie się do  wskazówek zawartych w lekturze,  Wasz kolejny spacer po lesie czy parku może nabrać zupełnie innego znaczenia, a z czasem Wasze życie innej, lepszej jakości. Okazuje się bowiem, że nie współmiernie niewielkim wysiłkiem jesteśmy w stanie zasadniczo wpłynąć na komfort życia. Trzeba tylko spróbować.

Szczegółów nie zdradzimy, bo lektura ma być Waszym odkryciem. Dodatkowo dodamy, że zarówno treść i wyjątkowe wydanie powodują, że książka może stanowić nietuzinkowy prezent dla jakieś zaganianej, zapracowanej osoby z Waszego otoczenia