Praca po znajomości. Kolesiostwo czy networking?

KARIERASZUKAJĄC PRACY

Opublikowano przez:

Praca po znajomości to coraz częstsze zjawisko i coraz częściej nikogo to ne dziwi. Coraz rzadziej natomiast postrzegamy polecanie do pracy jako zjawisko nieetyczne lub nadużywanie kontaktów. Więcej osób otrzymuje oferty pracy po znajomości lub wykorzystując kontakty osobiste.

Polecenia pracownicze stanowią dzisiaj jedną ze skutecznych form pozyskiwania pracowników.  Tak samo jak tzw. pocztą pantoflową trafiają do nas nowinki z różnych dziedzin życia, w ten sam sposób przekazywane są kandydatury pracowników. Rekomendując znajomych  niejako ręczymy za nich swoim imieniem i w związku z tym nie chcemy podejmować ryzyka i polecać osoby, które nie nadają się do danej pracy, dlatego też polecamy zwykle osoby sumienne i kompetentne. Często również dajemy szansę na pierwszą pracę, gdyż wiadomo konkurencja na rynku jest ogromna, a w niektórych przypadkach nasze „dobre” słowo i poparcie znaczy więcej niż wykonanie szeregu testów w procesie rekrutacji.

team-spirit-207319_12801

Praca przez znajomości nie jest niczym złym i nie ma nic wspólnego z kolesiostwem, coraz więcej osób znajduje pracę właśnie za pomocą sieci kontaktów, a nie poprzez nieustające  wysyłanie CV. To zupełnie normalne w obecnych czasach. Nie ma sensu popełniać tego błędu i przeglądać najpierw ogłoszenia, zamiast zapytać  znajomych. Ile kontaktów tyle potencjalnych ofert pracy. Tak działa networking , czyli dbanie o kontakty, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż. Wzajemnie rekomendowanie swoich usług, dzielenie się wiedzą, a w razie potrzeby – konkretną pomocą. Według wielu badań około 70%  ludzi znajduje pracę właśnie za pomocą rekomendacji lub znajomości. Jest to korzystne nie tylko dla pracowników, ale i pracodawców, którzy w ten sposób oszczędzają czas i pieniądze – nie muszą dawać ogłoszeń lub zatrudniać firm rekrutujących, które również korzystają z osobistych baz danych jaki i różnych portali społecznościowych.

Pracownicy zatrudnieni z polecenia dłużej pracują w danym miejscu w porównaniu do osób z tradycyjnej rekrutacji. Wynika to m. in z faktu, iż nie chcą zawieść osoby dzięki której dostali pracę oraz doceniają w ogóle szansę pracy.