Pogawędka – tematy tabu

ETYKIETAWIZERUNEK

Opublikowano przez:

Pogawędka to luźna, niewymuszona rozmowa. W swojej pracy spotykamy się z klientami, współpracujemy z innymi firmami, kontaktujemy się z pracownikami innych działów. Z reguły przy takiej okazji dochodzi do sytuacji, w których miło i uprzejmie by było niezobowiązująco podyskutować na nieco luźniejsze tematy niźli tylko służbowe . W końcu może nam się zdarzyć przerwa na kawę,  wspólny lunch, czy nawet impreza. Pogawędka sprzyja bliższemu, wzajemnemu poznaniu się osób, przerywa sztywną ciszę, rozładowuje napięcie. Przy tej okazji możemy zaprezentować siebie w korzystnym świetle, co w przyszłości może stać się powodem do chęci dalszej współpracy.

Dobrze jest jednak pamiętać, że są tematy, których bezpieczniej jest unikać. A mianowicie:

Pieniądze

W Polsce pieniądze traktowane są jako sprawę wyjątkowo osobistą. Widząc się po raz pierwszy na oczy nie rozmawia się o zarobkach, nie pyta się za ile był ten zegarek, albo jakim samochodem Pan przyjechał. Jest to temat przypisany jednoznacznie do sfery prywatnej

Ciało

Nie komentujemy budowy ciała konkretnej osoby. Nie mówimy o tym, że jest dość wychudzony albo dobrze wygląda. Podobnie niestosownymi tematami są te związane z czyjąś chorobą czy ułomnością. Także tematy dotyczące płci i seksualności nie są wskazane na pogawędkę. Takie tematy są zaliczane do osobistych.

Nie ma co się dać zwariować – i  oczywiście można kobiecie sprawić komplement, ale należy pamiętać o obowiązującym społecznie dystansie.

Osobowość

Stanowczo niezręczne będzie podejmowanie z nowo poznaną osobą tematu, który odnosi się do  jej przekonań politycznych,  religijnych, wyznawanych przez nią zasad moralnych, wartości, pragnień, lęków czy obaw. W związku z tym bezpieczniej jest też  unikać wyrażeń typu:” pacyfizm, fundamentalizm, komunizm, katolicyzm” etc. Nie powinniśmy wygłaszać wypowiedzi oceniających, dotyczących określonych grup społecznych, a także sprośnych nieprzyzwoitych wyrażeń.  Powinniśmy zachować poprawność polityczną.  Również w złym tonie jest opowiadanie i plotkowanie o kolegach, krewnych czy znajomych.

Korzystałam ze „Sztuka konwersacji, czyli jak przerwać niezręczną ciszę” – Elisabeth Bonneau.

Jeśli podobał Ci się artykuł – udostępnij swoim znajomym!