Pierwsza pomoc w biurze-Zadławienie

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Codziennie w pracy pijemy, jemy, więc nie trudno o mały wypadek jakim może być zadławienie, wtedy warto szybko ocenić sytuację i odpowiednio zareagować. Najczęściej jak ktoś się zachłyśnie i kaszle znacząco, zaczynamy się śmiać, jednak warto pamiętać iż jeśli taka sytuacja trwa zbyt długo wtedy przestaje być to śmieszne, a wymaga pomocy. Zadławienie należy do tych stanów zagrożenia życia, z którymi można się spotkać na co dzień. Do niedrożności dróg oddechowych może doprowadzić szybkie, łapczywe spożywanie pokarmów, połknięcie małego przedmiotu oraz wiele innych sytuacji.

Na każdym etapie udzielania pierwszej pomocy należy rozważyć wezwanie zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112. Najważniejsze, aby nie spanikować, pamiętajmy, że nasze opanowanie to pierwszy krok w pomocy, kolejny  to znajomość zasad postępowania. W każdej firmie powinna być wytypowana osoba, która w sposób szczególny je opanuje zwłaszcza w nagłych wypadkach. W wielu  z nas kryją się talenty medyczne i warto je wykorzystać.

Poniżej instrukcja jak należy postępować przy zadławieniach, warto ją wydrukować i przykleić w kuchni na szafce. (zamiast kartek, typu  – „gdzie jest mój kubek”)

ambulance-155854_1280

Co powinieneś zrobić, jak ktoś się zadławi

  1. Zachęcaj poszkodowanego do kaszlu.
  2. Jeśli to nie spowoduje usunięcia ciała obcego, pochyl go do przodu i wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową, stojąc za poszkodowanym.
  3. Jeśli to nie spowoduje usunięcia ciała obcego, stań blisko za poszkodowanym, pochyl go do przodu, przyłóż swoje splecione ręce w okolice nadbrzusza i dynamicznie uciskaj do 5 razy jego nadbrzusze (w okolicy połowy odległości pomiędzy pępkiem a końcem mostka).
  4. Jeśli te czynności nie spowodują usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, kontynuuj uderzenia w okolicę międzyłopatkową na przemian z uciśnięciami nadbrzusza.
  5. Jeśli poszkodowany straci przytomność: bezpiecznie ułóż go na ziemi, wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.

 

 

 

Źródło: www.mz.gov.pl