Okularnik? Inteligentny ekspert!

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Okulary, które na co dzień służą nam głównie do tego aby korygować wadę wzroku, są jednocześnie najpopularniejszym rekwizytem w komunikacji niewerbalnej.

Okulary dodają powagi, podnoszą status i powodują, że osoba je nosząca postrzegana jest jako ekspert. Z użyciem okularów można wykonać pewne gesty – chociażby zdejmować je lub zakładać w kluczowym momentach wypowiedzi. Czynność ta wzmacnia wizerunek – sugeruje kompetencje, dobre przygotowanie merytoryczne.

Wyobraźcie sobie, że podczas dyskusji wasz rozmówca wykorzystuje okulary jako krótki przerywnik w wypowiedzi – zdejmuje je na chwilę czym  skupia naszą uwagę. Wkładając je ponownie w chwili przekazywania konkretnych informacji od razu sprawia wrażenie eksperta w poruszanym temacie!

Okulary można zdjąć aby przetrzeć, można przyłożyć do ust wyrażając zamyślenie się nad jakąś trudną kwestią, spoglądać znad okularów itd.

Według przeprowadzanych badań osoby w okularach są dodatkowo postrzegane jako inteligentne, pracowite, pilne a często też uczciwe i szczere.

Tak więc jeśli nie macie wady wzroku – miejcie pod ręką tak zwane „zerówki”! Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać!

Źródło: Komunikacja niewerbalna Monika Maj-Osytek Wyd. Samo Sedno