Migrena – może pokrzyżować plany

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Znam kilka osób w swoim otoczeniu, które cierpią na tą przypadłość. Gdy nadchodzi migrena, ciężko zająć się czymkolwiek, więc niestety gdy zdarzy się podczas wykonywanych obowiązków w pracy może nam na prawdę pokrzyżować plany. A czy wiecie czym się charakteryzuje? Bo nie jest zwykły ból głowy, z którym kojarzymy zazwyczaj to słowo.

Migrena to choroba, która charakteryzuje się okresowo występującymi bólami głowy, połączonymi z nudnościami i wymiotami, oraz dodatkowo z nadwrażliwością na światło i dźwięki.

Często rozpoczyna się już w dzieciństwie i z reguły trwa przez całe życie. Kobiety zapadają na ta przypadłość 4 razy częściej niż mężczyźni.

Czasami napad migreny poprzedzany jest tak zwana aurą. Są to kilkuminutowe zaburzenia wzrokowe jak mroczki czy błyski. Do tego może dochodzić do odrętwienia ciała, mrowienia twarzy, dzwonienia w uszach. Na taki przebieg choroby cierpi około 20% osób.

Migrena może się pojawiać z różną częstotliwością – kilka razy do roku, dwa razy w ciągu tygodnia. Może trwać od kilku godzin do kilku dnia.

Ból nasila aktywność ruchowa, więc najlepsze co można zrobić aby przyniosło pewna ulgę –  to położyć się w zaciemnionym cichym pomieszczeniu.

Mechanizm powstania choroby, ani przyczyny  nie zostały jeszcze dostatecznie poznane. Ustalono jednak, że nie stanowi ona zagrożenia zdrowotnego. Wiele przemawia za jej genetycznym uwarunkowaniem. Napady migreny mają często związek z miesiączką i zmianami pogody, sprzyja i m też:

  • przeprowadzana głodówka
  • niektóre pokarmy – alkohol (głównie czerwone wino), sery, czekolada, sos sojowy, orzecy, suszone owoce, wędliny (azotany w nich zawarte)
  • niektóre leki – np. nitrogliceryna
  • zaburzenia rytmu snu

Jeśli wśród Waszych współpracowników jest ktoś  kto cierpi na migrenę – wykażcie się wyrozumiałością.