List Referencyjny – opinia byłego pracodawcy.

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

List referencyjny to rekomendacja pracownika, przedstawienie jego kwalifikacji oraz charakterystyki jego obowiązków. Ułatwia on zacznie znalezienie nowej pracy, gdyż takie referencje podpisuje poprzedni pracodawca, który jest niejako gwarantem profesjonalizmu swojego pracownika. Wiadomo, że złemu pracownikowi szef nie wystawi dobrej opinii, dlatego listy referencyjne mają znowu bardzo duże znaczenie. Po latach wróciły do łask i są kartą przetargowa, pozwalają wyróżnić się z tłumu wśród ogromnej ilości cv.

Przepisy KP nie regulują obowiązku wystawiania takiego listu, niestety trzeba o niego poprosić. Często też trzeba zredagować treść lub zasugerować co powinno się w niej znaleźć. List powinien zawierać informacje o umiejętnościach pracownika, jego kwalifikacjach i osiągnięciach. Nie rzadko też w liście umieszcza  się ogólne informacje o pracowniku dotyczące jego osobowości i zdolności interpersonalnych. Oczywiście najbardziej wartościowe są te listy, które zawierają tzw. twarde dane, czyli np. konkretne liczby o ile zwiększyła się sprzedaż, przychód firmy dzięki naszej pracy, itp.

Dobrze napisane referencje mogą  przekonać nowego pracodawcę, że spośród kilku kandydatów, warto wybrać właśnie nas, dlatego warto zadbać o taki dokument.