Kolorowanki – prosty sposób na odstresowanie się

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Od dawna wiadomo, iż mimowolne bazgranie na kartce papieru odstresowuje i relaksuje umysł. Stosowaliśmy to od dawna, najpierw jako dzieci nudząc się na lekcjach, później na studiach podczas  wykładów. Teraz codzienne obowiązki oraz  praca wykańcza nas i nasz umysł. Kolorowanki, rysunki to sposób na pobudzenie szarych komórek.

Do napisania  tego artykułu natchnęła nas nasza czytelniczka Martyna, która od lat zmaga się ze stresem w jej codziennym życiu. Odkrycie na nowo kolorowanek pomogło Jej  zrelaksować się  i poznać nowe oblicze swojej spontaniczności. Art terapia to forma pracy terapeutycznej, korzystająca – zarówno do celów leczniczych, jak i rozwojowych czy edukacyjnych – z różnych metod: technik plastycznych, muzycznych, literackich i teatralnych.

IMG_2167

Jeśli i Ciebie  stresuje praca, dodatkowo w domu też lekko nie jest – pobaw się w artystę. Niczym dziecko chwyć za kredki i odpręż się kolorując malowanki. Art terapia pozwala poznawać samego siebie. Intuicja pozwoli Ci wybrać najciekawsze odcienie i barwy , które symbolizują naturę . Różnorodne wzory , które oferują nam natchnienie i wspaniałe rezultaty.

Art terapia wspiera proces poznawania siebie i samoakceptacji, pomaga radzić sobie z własnymi emocjami. Daje możliwość symbolicznego wyrazu trudnych przeżyć, doświadczania emocji w bezpiecznych warunkach. Wyzwala spontaniczność i swobodę ekspresji, uczy technik skutecznej komunikacji. Pozwala na zaspokajanie takich potrzeb jak: akceptacja, bezpieczeństwo, bycie rozumianym i docenianym. Uwalnia twórczą energię drzemiącą w każdym z nas, otwiera nas na świat doświadczeń i potrzeb zarówno własnych, jak i innych ludzi.

IMG_2169

Warto poddać się relaksowi, który wynika z prostych czynności i pozwoli opanować własny stres. Na polskim rynku antystresowe malowanki dla dorosłych pojawiły się niedawno. Do naszego kraju przywędrowały one z Zachodu. Brytyjczycy czy Holendrzy odkryli ten rodzaj terapii już dawno. Warto sięgnąć po tego rodzaju sztuko terapię, aby ciekawiej minął każdy dzień pracy  i dzięki odświeżeniu umysły była ona bardziej efektywna.