Jak zatrzymać dobrego pracownika?

ROZWÓJ

Opublikowano przez:

W każdej firmie  znajdują się osoby, które mimo wszystko ciężko jest zastąpić.  To rzetelni, kompetentni i solidni pracownicy – bardzo często w  przypadku takich osób premia, czy podwyżka to za mało by ich zatrzymać. Ta reguła zwykle dotyczy pracowników z większym stażem, którzy oprócz korzyści finansowych cenią sobie atmosferę w pracy oraz rozwój osobisty, dlatego aby zatrzymać w pracy cenne osoby należy również:

  • informować o zmianach w firmie – pracownik, który dowiaduje się bezpośrednio od przełożonego o zmianach w firmie czuje się doceniany i ważny.
  • nagradzać – bardzo ważny jest system nagród, który powinien być przejrzysty. Bardzo często ważną nagrodą jest pochwała, podsumowanie dokonań, pogratulowania rozwiązania  problemu. Miłe i znaczące jest też branie udziału w kursach, szkoleniach czy imprezach branżowych.
  • precyzować swoje oczekiwania –  pracownik lepiej się czuje  jak ma się wyznaczone cele, wiadomo do czego ma  dążyć. Nie każdy potrafi się domyśleć co i jak ma robić, dlatego jasno wyznaczone priorytety ułatwiają prace i komunikacje. Pracownik, który wie  jak się poruszać w różnych obszarach firmy jest pewny siebie co przekłada się na jego wyniki i lojalność.