Jak efektywnie zarządzać swoim 8 godzinnym dniem pracy?

ROZWÓJ

Opublikowano przez:

Czasu niestety nie da się ani wydłużyć, ani zatrzymać. Efektywne zarządzanie swoim czasem pracy to kluczowy i najważniejszy element realizowania  codziennych obowiązków.

8 godzinny czas pracy należy podzielić na etapy, czy konkretne zadania i określić jakie czynności wykonamy oraz  w jakim konkretnie  czasie. Dobrze jest wyznaczyć sobie plan działania, który obejmuje:

  • Określenie celu do zrealizowania
  • Efektywnie zaplanowane działania
  • Określenie priorytetów
  • Realizacja planu
  • Systematyczna kontrola

Należy również wyeliminować tzw. pożeracze czasu, takie jak przeglądanie internetu, rozmowy z kolegami w pracy. Rozpraszanie podczas wykonywania zadania wpływa na znaczne obniżenie efektywności, dlatego warto skupić się na wykonywanej czynności w zaplanowanym czasie.

Ważnym elementem są też przerwy miedzy zadaniami -około 20 minutowe, poświęcone wyłącznie na odpoczynek i reset. Najlepiej jest wtedy wstać od biurka, ewentualnie iść na krótki spacer lub kawę. Przerwy nie powinny być wykorzystywane na branżowe rozmowy czy czytanie służbowych wiadomości.

Statystyki wskazują, iż najlepsze zarządzanie czasem osiąga się planując godzinne czynności na przemian z 20 minutowymi przerwami, niestety nie wszystkie zadania da się tak podzielić.