Herbata Matcha zamiast kawy

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Matcha to japońska zielona herbata o niezwykłych właściwościach. Zawiera mnóstwo antyoksydantów , które mogą zapobiec rozwojowi nowotworów i chorób układu krążenia. Herbata ta rośnie w cieniu. Na co najmniej dwa tygodnie przed zbiorami, krzewy osłaniania się przed słońcem, dzięki czemu wzrost jest spowolniony, a liście nabierają bladego odcienia zieleni. Zebrane liście suszy się i następnie ściera na proszek. Proces ten wpływa na jakość herbaty  i odróżnia od jej chińskiej wersji. Pijąc herbatę matcha nie łykamy jedynie wywaru, który powstał z wysuszonych liści  po ich zalaniu wodą, lecz starte na pył liście herbaty.

matcha-tea-1409075_12801

Matcha dodaje energii i poprawia kondycję. Jeden kubek ma tyle przeciwutleniaczy co dziesięć filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu ma działanie przeciwmiażdżycowe  i działa odmładzającą i regenerująco na organizm.

Jest jednym z najbardziej zasadowych pokarmów co działa oczyszczająco na wątrobę, ma również właściwości antybakteryjne.

Ma pięć razy więcej L-teaniny ( zdrowej kofeiny) niż zwykłe zielone herbaty. W przeciwieństwie do kawy dodaje energii stopniowo i zapobiega nagłemu spadkowi siły. Jednak żeby uzyskać ten efekt należy parzyć matchę od 2 do 3 minut. Dłuższe jej przygotowywanie spowoduje odwrotny efekt, zyska ona  wtedy właściwości odprężające, uspokajające, zmniejszające stres i niepokój. Stabilizuje nastrój, a przy tym pozwala na zachowanie czujności umysłu. Zawiera również związek o nazwie EGCG (galusan epigallokatechiny), który sprzyja odchudzaniu i przyspiesza metabolizm.

Do tradycyjnego parzenia japońskiej matchy potrzebujemy: specjalnej dużej czarki, bambusowej łyżeczki, bambusowej miotełki i sitka .

Płaską łyżeczkę matchy należy wsypać do miseczki, zalać 150-200 ml wody o temperaturze 70-80 st. C , a następnie mieszać miotełką szybkimi ruchami do momentu rozpuszczenia się proszku i uzyskania na powierzchni herbaty pianki.
Polecamy matche zwłaszcza teraz gdyż lato się kończy i mamy zmniejszoną odporność.