Gdzie usiąść na spotkaniu?

ROZWÓJ

Opublikowano przez:

Czy wiedzieliście, że to w jakiej pozycji usiądziemy w stosunku do swojego rozmówcy może skutkować lepszym lub gorszym rezultatem naszych negocjacji? Proksemika – to przestrzeń jaką zajmujemy w procesie komunikacji. Nauka analizuje wpływ wzajemnych przestrzeni międzyludzkich oraz odległości między uczestnikami interakcji.

Allan Pease, ekspert zajmujący się mową ciała, wyróżnia cztery podstawowe pozycje, jakie rozmówcy mogą zająć względem siebie:

  • pozycja narożna (na rogu stołu)
  • pozycja współpracy (obok siebie)
  • pozycja obrony i współzawodnictwa (naprzeciw siebie)
  • pozycja niezależna (po przekątnej)

naroznaZajęcie miejsca na rogu stołu sprzyja wykorzystaniu wielu gestów i w pełni umożliwia obserwowanie rozmówcy. Pozwala na utrzymanie kontaktu wzrokowego. Pozycja uznawana jest za bardzo dobrą, zwłaszcza jeśli przedmiotem rozmowy jest prezentacja czy transakcja z klientem. Polecana gdy chcemy szybko przekonać do swoich racji.

Miejsca obok siebie z reguły zajmują osoby współpracujące, o podobnym celu czy pracująceobok nad tym samym projektem. Taki układ daje duże szanse na pomyślny przebieg konwersacji. Należy jednak pamiętać o zachowaniu dystansu, aby nie ingerować zbytnio w sferę osobistą rozmówcy.

narzeciwMiejsce naprzeciwko rozmówcy przewidziane jest dla osób, które przyjmują postawę obrony i współzawodnictwa. Zajęcie takie stanowiska może spowodować zwiększenie chęci obstawania przy swoich poglądach. W ten sposób może też usiąść ktoś, kto zamierza pouczać i udzielać wskazówek. Jest to również typowy układ dla osób, które się nie znają. Sugeruje się stosowanie tej pozycji gdy  nie chcemy aby ktoś wpływał na nasze decyzje.

Pozycja po przekątnej stołu może oznaczać brak zainteresowania. Raczej siadamy tak na przeiwleglaspotkaniach, na których osoba je prowadząca jest nam obojętna. Wskazane jest unikanie tego miejsca podczas ważnych rozmów, lub gdy chcemy nawiązać z kimś dobrą relację.

Do prowadzenia rozmów z klientem przydatne są małe stoliki, mieszczące około cztery, sześć osób. Dla rozmów osób o tej samej pozycji najbardziej sprzyjające są stoły okrągłe – taki kształt jest ponoć niezawodny, gdy chcemy kogoś przekonać.

Źródło: „Komunikacja niewerbalna, Autoprezentacja, relacje, mowa ciała” Monika Maj-Osytek, wydawnictwo: Samo sedno.