Gdzie szukać pracy w necie?

KARIERASZUKAJĄC PRACY

Opublikowano przez:

Nowy Rok – to może i nowe decyzje zawodowe? Zmiana pracy? A może dopiero startujesz na rynek? Gdzie szukać? W internecie jest sporo portali dotyczących pracy, które skupiają oferty i  jednocześnie służą za poradniki. Możemy tam znaleźć  rady jak napisać CV, list motywacyjny, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej itd.  Zamieszczane są również bieżące ciekawostki dotyczące rynku pracy. Gdzie więc zaglądać?

Samych portali, na których pracodawcy wystawiają ogłoszenia jest kilkanaście.  Są to albo podserwisy większych portali jak gazetapraca.plpracagradka.pl  czy też dedykowane portale rekrutacyjne jak pracuj.pl, infopraca.pl, monsterpolska.pl, gowork.pl, kariera.pl. Portale takie współpracują z pracodawcami oraz agencjami doradztwa personalnego i zamieszczają ich ogłoszenia.

Na niektórych portalach takich jak gazetapraca.pl, pracuj.pl czy chociażby monsterpolska.pl albo kariera.pl mamy możliwość zarejestrowania się oraz wprowadzenie informacji o swoim wykształceniu, przebiegu  kariery, oczekiwanych zarobach. Dzięki temu możemy zostać dostrzeżeni przez rekruterów. Może to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają opory aby wystawiać informacje o sobie na  portalach typu  linkedin.com, gdzie takie dane są widoczne również dla innych zarejestrowanych użytkowników. Chociaż zamieszczenie wiadomości dotyczących przebiegu kariery na linkedin.com  procentuje, bo pracodawcy i rekruterzy używają tego narzędzia do wyszukiwania odpowiednich kandydatów. Dodatkowo portal służy do tak modnego ostatnio networkingu – czyli podtrzymywania znajomości, wzajemnego poparcia na gruncie zawodowym. Ale o tym zjawisku może innym razem.

Portale oferują również różne narzędzia: kreatory CV, kalkulatory wynagrodzeń czy raporty dotyczące zarobków – czyli jak plasujemy się wśród innych osób w danej grupie.

Jak dla mnie najprzyjaźniejszym, kompleksowym portalem rekrutingowym  jest pracuj.pl. Chociaż, jeśli chcemy przejrzeć aktualne oferty pracy najwygodniejszym rozwiązaniem jest sekcja PRACA na portalu money.pl. Umieszczona tam wyszukiwarka pozwala na wyszukiwanie pracy z 15 serwisów, między innymi tych wylistowanych powyżej. Jest to duże ułatwienie, bo zamiast szukać w kilku miejscach – można w jednym. Każda oferta zawiera oczywiście przekierowanie do oryginalnego portalu.

Serwis Money reklamuje tą wyszukiwarkę jako największą jaką możemy znaleźć w internecie. Skierowany jest zarówno dla szukających stałego zatrudnienia jak i tych, którzy poszukują pracy dodatkowej. Proponuje ofertę stanowisk pracy w wybranych lokalizacjach. W wyszukiwarce można sprecyzować województwo i wybrać pożądane miasto. Serwis umożliwia także wyszukiwanie ofert pracy w konkretnym zawodzie lub branży. Możecie też ściągnąć sobie aplikacje na telefon komórkowy i przeglądać sobie oferty siedząc na przeciwko szefa na nudnym spotkaniu 🙂

Dość ciekawą stroną, choć ukierunkowaną tylko na branżę finansową jest karierawfinansach.pl. Znajdziemy tam oczywiście standardowe porady w stylu jak pisać CV, rekrutacja – ale też inne ciekawe informacje związane z pracą w audycie, finansach czy księgowości. Dość przydatną sekcją są na przykład opisy typowych stanowisk wraz z szacowanymi zarobkami. Opisy stanowisk znajdziemy też na innych ogólnych portalach – ale gdy szukamy pracy w tej gałęzi otrzymamy bardziej szczegółowe informacje. Podobnie portalem dedykowanym określonej grupie jest dlastudentow.pl oraz jego sekcja praca.dlastudenta.pl,

Szukać ofert pracy możemy też bezpośrednio u pracodawców. Duże firmy na swoich stronach internetowych mają z reguły zakładki typu KARIERA lub PRACA gdzie można znaleźć aktualne oferty oraz aplikować na wybrae stanowsko. Możemy tez przeglądać strony firm doradztwa personalnego takie jak hays.pl czy michaelpage.pl. Często – choć oczywiście nie zawsze – oferty te mogą się powtarzać z tymi zamieszczonymi na portalach rekrutingowych.

Stroną, która może zainteresować osobę poszukującą pracy jest też workservice.pl.  Firma ta oprócz usług doradztwa personalnego prowadzi usługi tak zwanego tymczasowego zatrudnienia dla pracodawców. Oznacza to, że będąc zatrudnionym w Wokservice świadczymy pracę różnym pracodawcom w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Nie sądzę, że to dobre rozwiązanie docelowe, zwłaszcza że chyba i wynagrodzenie płatne jest za przepracowaną godzinę, ale znam osoby w mojej firmie, które będąc zatrudnione tymczasowo sprawdziły się i firma zdecydowała się zatrudnić je na stałe.

Podsumowując – w internecie należy dobrze szukać i reagować, albo dobrze się opisać, połączyć ze znajomymi i dać się znaleźć.

Czy artykuł Ci się podobał? Podziel się ze znajomymi.