2 główne powody pogorszenia wzroku przy pracy biurowej

ZDROWIE I PSYCHE

Opublikowano przez:

Praca przy komputerze to codzienność dla wielu z nas. Spędzamy przy nim godziny w pracy – nierzadko dodatkowo w domu. Jak to wpływa na nasz wzrok?

Monitory emitują prominiowanie, a także wydzielają pole elektrostatyczne. Ale szkodliwość dla oka człowieka z tego powodu jest niewielka.

Na początek w zasadzie dobra wiadomość – bo na to jak bardzo praca przy komputerze będzie szkodliwa dla naszego wzroku mamy jakiś wpływ. Aby odpowiednio zadziałać najpierw musimy wiedzieć co powoduje jego pogorszenie. A więc:

1.Skupienie wzroku przez wiele godzin w stałej odległości od monitora. Powoduje to zwiotczenie mięśni gałki ocznej, a w dalszej kolejności problemy z akomodacją i  pogorszenie wzroku. Aby neutralizować ten efekt wskazane jest robienie krótkich, ale częstych przerw w pracy przy komputerze, tak aby dać szansę naszym oczom „pobyć” w innych warunkach.

2.Nawilżenie rogówki oka. W naturalny sposób rogówka nawilżana jest poprzez rozprowadzanie wydzieliny łzowej po jej powierzchni podczas mrugania. Gdy koncentrujemy wzrok na monitorze, rzadko mrugamy. Tym samym powoduje to wysuszanie dolnej części oka. Odczuwają to zwłaszcza osoby cierpiące na  zespół suchego oka, które noszą soczewki. Robiąc przerwę w pracy – warto więc pomrugać oczami, czy też dodatkowo stosować płyny nawilżające.

Yoga oka – usiądź wygodnie, popatrz przed siebie a następnie zacznij wodzić oczami w różne strony – nie poruszając głową. Powtórz tą czynność z zamkniętymi powiekami. Na koniec możesz zasłonić oczy dłońmi i pozostać przez chwilę w tej pozie aby dać im chwilę w ciemności na wyciszenie.

Źródło: portal abc.zdrowie